Altınözü,Ne 448 Km Altyapı Ve 11 Yeni Su Deposu | Haber31.Net Hatay HaberleriHaber31.Net Hatay Haberleri

5 Mart 2021 - 18:47

Altınözü,Ne 448 Km Altyapı Ve 11 Yeni Su Deposu

reklam
Altınözü,Ne 448 Km Altyapı Ve 11 Yeni Su Deposu
Son Güncelleme :

20 Şubat 2021 - 21:26

reklam

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Altınözü halkının yaşamını modern, temiz, sağlıklı ve daha güvenilir ortamda sürdürmesi için yaptığı yatırımlar ile ilgili bilgi verdi.
İçme ve kullanma suyunun temin edilmesinden iletilmesine, atık suların bertaraf edilmesinden kayıp ve kaçaklarla mücadeleye kadar yapılan yatırımları detaylarıyla aktaran Genel Müdürlük, hayatımızın en temel kaynağı olan içme ve kullanma suyunu sağlıklı şekilde temin etme; güçlü ve kayıpsız şekilde iletmek adına 333 km içme suyu şebeke yenileme çalışması gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.
Altınözü’nün 2014 öncesinde kanayan yarası olan içme suyu problemini çözmek için kolları sıvayan HATSU, Altınözü Merkez İçme Suyu Şebeke İnşaatı, Altınözü Hanyolu ve Çetenli Grup İçme Suyu Şebeke İnşaatı ve Altınözü Muhtelif Mahallelerde İçme Suyu Şebeke İnşaatı projelerini hayata geçirerek altyapıdaki karmaşıklığı giderdi.
Altınözü Hanyolu ve Çetenli Grup İçme Suyu İnşaatı ile 24 mahalle ve 4 çiftliğin su probleminin çözüldüğüne dikkat çeken HATSU, fiziki ve teknik araştırması yapılarak hayata geçen içme suyu projeleri sayesinde Altınözü’nün gayrisıhhi, eski teknoloji, ekonomik ömrünü tamamlamış, sürekli arızalanan, asbest borulara veda ettiğine dikkat çekti.
11 YENİ SU DEPOSU VE 3 TERFİ MERKEZİ
İçme suyunun uygun kalitede ve yeterli güçte dağıtımın sağlanması için Altınözü’ne 11 yeni içme suyu deposu, 3 adet terfi merkezi, 10 adet tahliyesi odası ve 15 adet yeni su kaynağı kazandırdıklarını açıklayan HATSU, enerji ile ekosistem ilişkisi kurularak çalışmaların yapıldığını aktararak, yapılan yatırımların içme suyu kalitesinin iyileşmesinde, su kayıp ve kaçakların azalmasında önemli katkı sağladığını belirtti.
115 KM ATIK SU HATTI
HATSU, ‘Zeytin Diyarı Altınözü’nde atık suların tarımsal topraklara, yaşam alanlarımıza, doğamıza, çevresel değerlere, içme, kullanma ve sulama suyuna zarar vermeden toplanması ve bertaraf edilmesi için 115 km atık su hattı çalışması yapıldığını açıkladı.
Yapılan altyapı yatırımları sırasında tüm kanun ve esasların uygulandığına dikkat çeken HATSU, atık su, içme suyu şebeke çalışmaları ile oluşan zemin tahribatının onarılması için gerekli bedellerin ilgili kurumlara iletilmek üzere Altyapı Koordinasyon Merkezi’ne (AYKOME) ödendiğini vurguladı.
Altınözü’nde yaşam kalitesini daha da arttırmak, tarımsal değerlere katkı sağlamak, insan ile diğer canlıların ortak yaşam alanı olan doğayı, çevreyi ve ekolojik dengeyi korumak adına uygulanmak üzere hazır olan yatırımlar hakkında bilgi veren HATSU, MADAD kapsamında yer alan Altınözü Atıksu Arıtma Tesisi yapım işinin ihalesi 9 Eylül 2020 tarihinde yapılmış olup değerlendirme aşamasında olduğunu belirtti.
HATSU ayrıca, projesi tamamlanmış ve finansman teminiyle birlikte hayata geçecek olan projeleri şu şekilde sıraladı: “Kozkalesi, Kansu, Keskincik, Mayadalı, Karbeyaz, Yarseli, Babatorun, Oymaklı Mahalleleri Kanalizasyon Şebeke Projesi; Erbaşı, Kozkalesi Mahallesi İçme Suyu Şebeke Projesi, Türkmenmezrası, Tokdemir, Kurtmezrası Sondajı ve Toplama Deposu Terfi Hattı Projesi, Altınkaya Deposu–Atayurdu, Kazancık Deposu İsale Hattı Projesi, Toplama Deposu – Altınkaya Deposu Arası Terfi Hattı Projesi, Alakent Mahallesi Şebeke Projesi.”

Print Friendly, PDF & Email
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam