Amik Çiftçisi Destek İstiyor | Haber31.Net Hatay HaberleriHaber31.Net Hatay Haberleri

17 Ocak 2021 - 05:08

Amik Çiftçisi Destek İstiyor

reklam
Amik Çiftçisi Destek İstiyor
Son Güncelleme :

27 Aralık 2020 - 23:43

reklam

Amik Çiftçisi Destek İstiyor Amik Ovası’nda Asi sulama kooperatifi ve Geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açılışı yapılan REYHANLI barajı Afrin Sulama projeleri ile ürünlerini sulayan, ancak yeterli destek bulamadıkları için ürettikleri ürünlere destek alamıyan mısır üretimi yapan çiftçiler sorunlarını Hatay Milletvekillerine iletmek istiyor. Bölge çiftçileri, Kırıkhan ve Hassa çiftçilerene sağlanan kolaylıkların kendilerine de sağlanmasını, bu sayede de hem üretimin artması, hem de çiftçilerin ürettikleri ürünlerin değerini bulmasını istiyor.

ÇİFTÇİLERİMİZ BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞAMAKTADIR

Sitemize ulaşan çiftçiler, vekillere şu ifadelerle seslendiler, “Sayın Milletvekilim Bölgemiz çiftçileri özelikle son birkaç yılda mevsimsel değişiklerden farklı bitki ekimi yapmak zorunda kalmışlardır. Genel olarak pamuk ekim ağırlıklı olan ovamız çiftçisi pamuk girdilerinin aşırı yükselmesi ve ürününün para etmemesinden ve bununla beraber üste iki yıl pamuk ekiminden üçüncü yıl devlet desteğinin olmamasından şu an ekim alanında yoğunluk olarak mısır ekimine mecbur bırakılmıştır. Bölgemizde bulunan 30 km sulama kanalı ve 110.000 dekar sulama sahası bulunan Türkiye’nin tek salma su kooperatifi olan Asi Sulama  Kooperatifi ve Afrin sulama kanalı bölgesinden su alan Reyhanlı ve Kumlu ilçelerindeki çiftçilerimizin su problemi yaşamadan mısırlarını yetiştirdiği Tarım Bakanlığı ve DSİ tarafından bilinmektedir.     Bölgemizde asi sulama kooperatifi ve Afrin çayının mevcut durumundan çiftçilerimiz salma sulama yöntemiyle mecburen sulamak olduklarından, çok az kalan mısır ürünü yetiştiren çiftçilerimiz damlama sulama yapıyorlar. Bölge çiftçilerimizin zorunlu olarak yaptıkları salma sulama mecburiyetinden, yetiştirmiş mısır ürününe, Resmi Gazetenin 24 Ekim 2019 tarih ve 30928 Sayılı Cumhurbaşkanlığı 1691 Sayılı kararında belirtilen bakanlık yönetmeliğinin şartından mısır ürününe ton başı destek ödenmediği çiftçilerimiz büyük bir mağduriyet yaşamaktadır. Bölgemizde girişimlerinizle destek almaya başlayan Kırıkhan ve hassa ilçeleri gibi Reyhanlı ve Kumlu ilçelerinin de salma sulama  yöntemiyle yetiştirilen mısır ürününe de destek verilmesi çiftçilerimizin sorununun çözülmesini sağlayacaktır. Ciddi mağdur olan bölgemiz çiftçilerini bir nebzede olsa rahatlatacağına biliyoruz. Malum haliniz elektrik ciddi bir mağduriyet olduğundan akarsudan sulama en uygun maliyetle üretime katkı sağlamaktadır. Bu nedenle Mağdur olan çiftçilerimizin de salma yöntemiyle yapılan mısır ürününe ton başı destekleme ödenmesi Ayrıca kayıt dışı alım satımlarında önüne geçilerek devlet kayıtlarında gerçeği yansıtacağından gereğinin yapılmasını;   Bilgilerinize arz ederiz” ifadelerine yer verdiler.

Print Friendly, PDF & Email
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam