Antakya Bilim Merkezi Kuruluyor « Haber31.Net Hatay Haberleri

29 Kasım 2023 - 02:30

Antakya Bilim Merkezi Kuruluyor

reklam
Antakya Bilim Merkezi Kuruluyor
Son Güncelleme :

16 Ekim 2020 - 19:15

reklam

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz gönül belediyeciliği anlayışı ile geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı bilim ile buluşturmayı, bilimi, teknolojiyi anlaşılır ve ulaşılabilir hale getirmeyi amaçlayan deneysel ve uygulamalı etkinlikler içeren bir merkez kurmak için ilk adımı attı.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ile Antakya Bilim Merkezi’nin protokolünü imzaladı.

Antakya Belediyesi El Sanatları Müzesi’nde düzenlenen protokol imza töreni ve basın toplantısına Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Temizyürek, Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları ve basın mensupları katılım gösterdi.

Antakya Bilim Merkezi Gençleri, Bilim ve Teknoloji ile Buluşturacak

Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan protokol imza töreninde yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi; “ Karaali Belediyesi bize tahsis edildiğinden beri biz burayı bilim merkezi, yapay zeka merkezi haline getirmek için bir çok yollar aradık. En sonunda Sayın Başkanımız bu çağrımıza cevap verdiler. Bu belediye binamızın önemli onarıma ve donanıma ihtiyacı var. Bu yapacağımız protokol ile birlikte Antakya Belediyemiz binamızı hem onaracak hem de donatacak. Daha sonra biz burada sadece Antakya değil, Hatay’daki tüm ilçelerimizden seçeceğimiz öğrencilere yapay zeka konusunda, kodlama konusunda, bilimsel araştırmalar konusunda eğitimler vereceğiz.

Dört yıl önce Payas Belediyesi ile böyle bir iş birliği yaptık ve çok büyük başarılar sağladık. Orada yaptığımız çalışmalarla hatta Antakya’dan, Altınözü’nden, Reyhanlı’dan, Kırıkhan’dan, Hassa’dan, Defne’den, Samandağ’ından öğrencilerimiz Payas’a gidiyordu. Bu şekilde bu yapacağımız bina ile birlikte artık öğrencilerimiz uzun yolları gitmekten kurtulacaklar. Bildiğimiz gibi bugün dünyada bilgiyi ele geçiren devletler, zenginleşiyorlar, hakimiyetlerini güçlendiriyorlar. En yakın içerisinde bulunduğumuz süreç içerisinde Azerbaycan – Ermenistan savaşındaki teknolojinin, bilimin ne kadar üstünlük sağladığına hepimiz şahitlik ediyoruz. İşte burada vereceğimiz eğitimlerle inşallah yetişecek öğrencilerimiz yapacakları buluşlarla, ilimize, ülkemize ve insanlığa çok hayırlı buluşlar sağlayacaklar. Ben bize bu imkanı sağlayan Sayın Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu işbirliğimizi daha da ilerleterek, daha güzel projelere imza atacağız. Bütün öğrencilerimize bu imkanı sunacağız.”

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ise konuşmasında; “ Antakya Belediyesi olarak Gönül Belediyeciliği anlayışımız ile şehrimizin dört bir köşesinde hizmet üretmeye devam ediyoruz.

Bu kapsamda geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı bilim ile buluşturmak amacıyla Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yaptığımız iş birliği çerçevesinde iki yeni bina Bilim ve Yapay Zeka Merkezini hayata geçirmenin ilk adımlarını atıyoruz.

Bilimi, teknolojiyi anlaşılır ve ulaşılabilir hale getirmeyi amaçlayan deneysel ve uygulamalı etkinlikler içeren bir merkez kurmak için yola çıktık.

Bu kapsamda Robotik Kodlama, Tubitak Projeleri, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Akıl ve Zeka Oyunları, Yazılım Geliştirme gibi konularda eğitim programları düzenlemeyi hedeflemekteyiz.

Bağrıyanık Mahallemizde mevcut eğitim ve okuma salonumuz içerisinde kuracağımız Bilim ve Yapay Zeka Merkezimizde ilk ve ortaokul öğrencilerimize yönelik eğitimler verilecek.

Karaali Mahallemizde bulunan eski Karaali Belediye Binasını da Bilim ve Yapay Zeka Merkezi’ne dönüştürecek, burada da geleceğin bilim akademisyenlerini, yani eğitmenlerini yetiştireceğiz. Ayrıca Bilim ve Yapay Zeka Merkezlerimiz okul gezilerine, bilimsel gezilere açık hale getirilecek.

Desteklerinden dolayı Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve emeği geçen tüm eğitmen arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyor, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Çocuklar bizim geleceğimizdir, Antakya’mıza hayırlı olsun.” dedi.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz konuşmasının devamında; “ Sayın Hatay Valimiz Rahmi Doğan Beyefendi bu projeye büyük destek veriyor. Kendilerinin onayı ve bilgisi dahilinde bu projemizi hayata geçiriyoruz. Desteklerinden dolayı Sayın Valimize de teşekkürlerimi sunuyorum.

Başkan Yılmaz; “EBA’ya Erişemeyen Öğrencilerimize Tablet Vereceğiz”

Ayrıca Hatay İl Milli Eğitim Müdürümüze de ilk defa huzurunuzda beyan ediyorum, önümüzdeki hafta içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin destekleri ile EBA Uzaktan Eğitim Sistemine destek vermek amacıyla, sisteme erişemeyen çocuklarımıza tablet hediye edeceğiz. Antakya Belediyesi olarak bir başlangıç yapmak istedik. İnşallah öğrencilerimizin tamamına yetişme imkanımız olur.

Ayrıca bu sistem için EBA Tırımız mevcutta hizmet veriyor. Kırsal mahallelerimizde internet erişimi olmayan öğrencilerimize EBA Uzaktan eğitim sistemi için bilgisayar ve internet donanımı olan tırımız ile destek veriyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan Antakya Bilim Merkezi’nin kurulmasına yönelik hazırlanan protokolü imzaladı.

Heyet protokol imza töreninin ardından günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam