Çiftçi Perişan, Tarım Yok Olup Gidecek! « Haber31.Net Hatay Haberleri

16 Mayıs 2022 - 17:43

Çiftçi Perişan, Tarım Yok Olup Gidecek!

reklam
Çiftçi Perişan, Tarım Yok Olup Gidecek!
Son Güncelleme :

07 Ocak 2021 - 19:52

reklam

CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, Hatay’ın sorunlarını gündeme getirdi. Parlar, “İktidar Hatay’a önem vermiyor” dedi.

Hatay’ın sorunlarını gündeme taşıyan CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, eleştiri oklarını iktidara yöneltti. Parlar o problemleri madde madde şöyle sıraladı:

“ÇİFTÇİ GIRTLAĞA KADAR BORÇ BATAĞINDA”

“Sözde desteklenen çiftçilere ödenmeyen ve geç ödenen prim desteklemeleri yüzünden Hatay çiftçisi gırtlağa kadar borç batağında. Borç batağındaki çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ne faizi siliniyor ne de yeni bir yapılandırma çalışması var. Hatay çiftçisi üretmek istiyor. Sözde değil gerçekten destek bekliyor.”

“TARIM YOK OLUP GİDECEK”

Fiyatlar ve maliyetlerle eleştirilerini sürdüren CHP’li Parlar şöyle devam etti: “2020’nin başında soğanda ve 2020’nin mart sonunda limonda alınan yanlış ihracat kısıtlaması ve kararları Hataylı çiftçiyi ve ihracatçıyı perişan etti. Ovadaki havucun üreticiden çıkış fiyatı maliyet fiyatının altında. Havuç üreticisine de destek verilmiyor. Böyle giderse Hatay’da havuç tarımı yok olup gidecek.

“ANGUS KOKUSUNDAN DOLAYI YERLİ TURİST GELMEZ OLDU”

“Hayvancılık üretimini geliştirmek ve teşvik etmek yerine ülkemize canlı hayvan ithalatı yapılmaktadır ve hükümet söylediği gibi tedbirli davranmamaktadır. Angus kokusundan dolayı İskenderun’a yerli turist gelmez olmuş, halk evlerinde oturamaz, yemek yiyemez hale gelmiştir. Tüm başvuru ve şikayetler sonuçsuz kalmış, halkın yaşam kalitesi düşmüştür. Şehri yaşanmaz kılan kötü kokunun önlenmesi ve hastalık risklerinin oluşmaması için gerekli denetim ve çalışmalar yapılmalıdır. Angus sorunu nihai çözüme kavuşturulmalıdır” dedi.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam