Hatay Milletvekili Suzan Şahin “Yardımlara Haciz Uygulanmamalı” « Haber31.Net Hatay Haberleri

16 Mayıs 2022 - 17:36

Hatay Milletvekili Suzan Şahin “Yardımlara Haciz Uygulanmamalı”

reklam
Hatay Milletvekili Suzan Şahin “Yardımlara Haciz Uygulanmamalı”
Son Güncelleme :

26 Ocak 2021 - 15:39

reklam

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, esnafın sıkıntılarını önergeyle meclis gündemin getirdi.

Şahin; nafaka, emekli maaşı, çiftçinin doğrudan gelir desteğinin yasalarla korunup haczedilemediğini söyledi. Aynı şekilde borç batağında olan esnaf ve vatandaşlara da verilen desteklerin en azından pandemi sürecinde haczedilmemesi veya isteyenlere yardımların PTT havalesi yoluyla da yapılabilmesini talep etti.

Milletvekili Şahin, pandemi sosyal destek paketi kapsamında verilen bin liralık yardım paralarına bankaların icrayla el koymasını eleştirdi, pandemi süresince kredi ve kredi kartı borcu bulunan esnaf ve vatandaşa yapılan yardımlara haciz uygulanmamasını istedi ve konuyu önergeyle meclis gündemine taşıdı.

Destekler haczedilmemeli

Şahin, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın cevaplaması istemiyle verdiği önergesinde şunlara değindi: ‘‘Covid-19 pandemisinin Mart ayından bu yana en ağır etkisini yaşayan esnaf ve işletmelere açıklanan destek paketi milyonlarca esnaf ve işletmenin ayakta kalmasına yetmemiş, kira, elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödeyemedikleri için birçoğu iflasın eşiğine gelmiştir.

Aylık 1000 TL verilen hibe desteği ile 500-700 TL arasında değişen kira yardımı esnaf ve işletmelerin giderlerini karşılamaya yetmediği gibi destek için başvuran esnaf ve işletmelerin banka yoluyla yardımları alması, zaten borçlu olan esnaf ve işletmelere verilen desteğin haciz yoluyla bankalara gitmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla yapılan hibe desteği esnaf ve işletmelere yapılan yardımlar esnaf ve işletmelere ulaşamadan bankalara gitmektedir. Bu durum zorluklar yaşayan esnaf ve işletmelerin mağduriyetini daha da artırmaktadır.

Nafaka, emekli maaşı, çiftçinin doğrudan gelir desteği yasalarla korunup haczedilemiyor. Aynı şekilde borç batağında olan esnaf ve vatandaşlara da verilen destek en azından pandemi sürecinde haczedilmemeli veya isteyenlere yardımlar PTT havalesi yoluyla da yapılabilmeli’’ dedi.

Kaç esnaf ipotekli?

Milletvekili Şahin’in, Bakan Elvan’ın cevaplandırması amacıyla TBMM Başkanlığına ilettiği önergesinde şu soruları yöneltti:

“Esnaf ve işletmelere verilen hibe desteğinin kapsamı genişletilecek midir?

Hibe desteği ve kira yardımının banka yolu yanında talep doğrultusunda PTT üzerinden havale gibi doğrudan yollarla alınması konusunda bir çalışma var mıdır?

Kanunlarla belirtilen nafaka ve emekli maaşına haciz uygulanamaması gibi bir uygulama, pandemi süresince esnaf ve işletmelere verilen destek paketleri için de uygulanabilir mi?

Esnaf ve işletmelerin bankalara kredi borcu nedir? Bunların kaçı ipoteklidir?

Borcunu ödeyemeyen esnaf ve işletme sayısı nedir?

Hatay ilinde bankalara kredi borcu olan esnaf ve işletme sayısı nedir?

Kaçı ipoteklidir?

Borcunu ödeyemeyen esnaf ve işletme sayısı nedir?”

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam