İskenderun Kaymakamı Yönden 1 Temmuz Denizcilik Bayramı MesaJı | Haber31.Net Hatay HaberleriHaber31.Net Hatay Haberleri

25 Ekim 2020 - 15:55

İskenderun Kaymakamı Yönden 1 Temmuz Denizcilik Bayramı MesaJı

reklam
İskenderun Kaymakamı Yönden 1 Temmuz Denizcilik Bayramı MesaJı
Son Güncelleme :

02 Temmuz 2020 - 0:45

reklam

 

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden tarafından, “1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 94’üncü Yıldönümü” münasebetiyle özel bir mesaj kaleme alınmış olup, söz konusu kutlama mesajında şu ifadelere yer verilmiştir;
Türkiye’nin, kendi kara sularında egemenlik ve bağımsızlığını ilan ettiği 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu Türk Denizciliğinin bağımsızlığı ve geleceği açısından büyük önem taşımakta ve 94 yıldan bu yana da ülkemizde 1 Temmuz tarihi “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlanmaktadır.
Kurtuluş Savaşı’ndan sonra denizlerdeki hâkimiyetimizin tasdiki niteliğindeki bu yasanın yürürlüğe girmesiyle yabancı devletlerin denizlerimizdeki ticarette hâkimiyeti son bulmuştur. Kabotaj Kanunu, denizlerimize sahip çıkma bilincini insanımıza aşılamış, denizciliğimizin gelişip büyümesinde önemli rol oynamıştır. Üç yanı denizlerle çevrili ve iki önemli boğaza sahip olan ülkemizin denizlerde sahip olduğu zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek denizciliğe gereken önem ve önceliği vermek, denizin nimetlerinden yararlanmak ve bu alanda rekabet gücümüzü yükseltmek, dünyada etkinliğimizi ve varlığımızı daha da arttıracaktır.
Kabotaj Yasası’na göre, Türkiye kıyılarında ve ülkemiz limanlarında her türlü denizcilik faaliyetleri, Türk Bayrağı asılmak suretiyle yerine getirilmektedir. Bu yasa doğrultusunda, üç tarafı denizlerle çevrili olan ve iki önemli boğaza sahip ülkemizin jeopolitik açıdan büyük önem arz eden bu konumunu denizciliğimiz açısından da en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız. Ulu Önder Atatürk’ün “Denizciliği, Türk’ün büyük milli ülküsü olarak benimsemeli ve az zamanda başarmalıyız” sözünü kendimize rehber edinerek, denizcilik sektörünün gelişmesi için üstün çaba göstermeliyiz.
Bir deniz ve sahil kenti olarak, bu çabaya Akdeniz’in en büyük limanı olan İskenderun Limanımız, İskelelerimiz, Balıkçı Barınaklarımız ve mevcut Deniz Kuvvetlerimizle potansiyelimizin daha da üstünde katkı koymaktayız. Ayrıca mevcut limanımızın daha da büyütülmesine yönelik tasarlanan projeler ile deniz ticaretinin daha iyi yerlere gelmesi için çalışmalar yapmaktayız.
Bu duygu ve düşüncelerle; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve saygıyla anarken, denizcilik sektörünün tüm dinamiklerinin ve mavi vatan olarak adlandırdığımız denizlerimizin kolluk güçlerinin bu müstesna günlerini içten dileklerimle kutluyor, görevlerinde kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Print Friendly, PDF & Email
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam