Korona Günlerinde Nine Torun Dayanışması « Haber31.Net Hatay Haberleri

22 Eylül 2023 - 14:59

Korona Günlerinde Nine Torun Dayanışması

reklam
Korona Günlerinde Nine Torun Dayanışması
Son Güncelleme :

27 Mayıs 2020 - 10:37

reklam

KORONA GÜNLERİNİ ÖRME ÖREREK DEĞERLENDİRİYORLAR

Mehmet KOCACIK-Hatay-Hassa ilçesinde 71 yaşındaki nine ve torunları Koronalı günlerini örgü örerek değerlendiriyorlar.

Arpalıuşağı Köyü’nde ikamet eden 71 Yaşındaki Zekiye Delioğlu, torunlarının eğitimi için Sokağı çıkma yasağının başlamasıyla birlikte zamanlarını evde örme örerek değerlendiriyor. Koronavirüs günlerinde dışarıya çıkamayan  Zekiye Nine, torunlarını da yanına alarak hem virüs salgınından kendini izole ediyor, hem de torunlarına ve evine kazanç sağlıyor. Evde ders çalışan 20 yaş altı torunları ise boş zamanlarında kendisine yardım ediyor. Aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş meslekleri yeniden yaşatmanın heyecanını yaşayan Zekiye Nine torunlarıyla da hasret gideriyor.

Eski ve kullanılmayan kazaklardan elde ettiği ipleri geleneksel yöntemlerle değerlendirerek, kullanışlı hale getiriyor. Kazaklardan çözdüğü ipleri, terşi denen aletle bükerek, kirmen dediği aletle eğiriyor. Eğirdiği ipleri, torunlarının yardımıyla örerek, halk dilinde örme diye adlandırılan, halat haline getiriyor. Yaptığı örmeleri, 20 liraya satan Zekiye Nine bunlardan elde ettiği gelirlerle, torunlarını okutuyor.

Orman köylülerinin çalı ve odun taşıma da sıkça kullandıkları örmeleri ören, 71 yaşındaki Zekiye Nine, bir yandan köylülerin ip ihtiyaçlarını karşılarken, diğer yandan ip satışından kazandıkları parayla torunlarının eğitimine destek olduğu gibi unutulmaya yüz tutan bir mesleğin de yaşamasına katkı sağlıyor.

Boş zamanlarını örme örerek değerlendirdiğini dile getiren Zekiye Nine;

“Torunlarımı da yanıma alıyorum, onlara da belletiyorum ve örmeleri birlikte örüyoruz. Örmelerden kazandığım parayla onlara da okul harçlığı veriyorum. Bunlarla teselli oluyoruz” dedi.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam