Medeniyet Korosu Azerbaycan’I Unutmadı « Haber31.Net Hatay Haberleri

13 Haziran 2024 - 18:01

Medeniyet Korosu Azerbaycan’I Unutmadı

reklam
Medeniyet Korosu Azerbaycan’I Unutmadı
Son Güncelleme :

08 Ekim 2020 - 19:28

reklam

Medeniyet Korosu Azerbaycan’ı unutmadı

Medeniyetler arasında bir köprü oluşturmak amacıyla üç semavi dine mensup kişilerden oluşan Antakya Medeniyetler Korosu, Azerbaycan’a destek için türküler söyledi.
Ermenistan’ın Azerbaycan’a düzenlediği ve sivillerin hayatlarını kaybettiği saldırıların ardından Antakya Medeniyetler Korosu, Azerbaycan’a destek ve birlik beraberlik mesajı vermek için Antakya Medeniyetler Evinde bir araya gelerek “Yaşa Azerbaycan ve Karabağ” türkülerini seslendirdi.

ÖZFIRAT: SAVAŞIN BİR AN ÖNCE BİTMESİNİ İSTİYORUZ

Antakya Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat, koronun içinde farklı dinlere, farklı etnik kökenlere mensup kişiler bulunduğunu ifade ederek Hristiyanların, Yahudilerin ve Müslümanların bir arada yaşama kültürünü göstermeye çalıştıklarını belirtti.
Koro Şefi Yılmaz Özfırat yaptığı açıklamasında: “Azerbaycan topraklarına yapılan saldırıyı kınamak ve oradaki soydaşlarımıza destek için bu şarkılarımızı kardeşlerimize yolluyoruz. Bizler için Azerbaycan dost değildir dostlar sonradan olan yakınlıklar içindir. Azerbaycan bizim kardeşimizdir. Kardeşlerimize destek olmak için onlara buradan iki tane güzel parça armağan etmek için toplanmış bulunmaktayız. Parçaların bir tanesi Karabağ isimli parçadır bir diğeri ise Yaşa Azerbaycan isimli parçadır. Karabağ isimli parça uzun yıllar o bölgede söylenen bir parçadır. Yaşa Azerbaycan’da, Azerbaycan’daki bütün askerlerin bildiği ve sevdiği parçalardandır. O yüzden bu iki manalı parçayı seçtik. Antakya Medeniyetler Korosu olarak, acilen oradaki çatışmaların son bulmasını istiyoruz. Çünkü her gün haberlerde izlediğimiz ve basından aldığımız bilgiler sonucunda, olay sadece Karabağ’da geçmiyor. Ermenistan’ın artık Azerbaycan’ın içerisine de roketleri ve füzeleri attığını öğrendikçe de içimiz kan ağlıyor. O yüzden oradaki savaşın bir an önce bitmesini istiyoruz. Ermenilerin tekrar Ermenistan’a dönüp, Karabağ’ı esas sahibi olan Azerbaycan’a bırakmalarını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

CEMAL: AZERBAYCANI DESTEKLİYORUZ

Yahudi Cemaati üyesi olan Harun Cemal, Antakya Medeniyetler Korosunda ilk günden beri görev aldığını söyledi. Üç semavi dine ait olan Antakya medeniyetler korosunda yaşama, güzelliğe, sevmeye ve hepsinden önemlisi üç semavi dinin kardeşçe yaşadığının örneklerini verdiklerini aktardı.
Cemal,” Biz yüzyıllardır, burada kardeşçe yaşıyoruz. Tabi ki gündem de bir Azerbaycan Ermenistan savaşı var. Hiç temenni etmiyoruz, savaş olmasın istiyoruz. Dünyada hepimiz kardeşiz, savaş neden? Biz Azerbaycan’ı destekliyoruz. Karabağ Azerbaycan’ındır. Dolayısıyla asla böyle bir savaşın olmasını istemiyoruz. Yeter artık insanlar ölsün istemiyoruz. Neyi paylaşamıyoruz. Bakın burada ne kadar güzel şarkılar söylüyoruz, anlaşıyoruz.” diyerek konuşmalarını sonlandırdı.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam