Nar Ekşisinin Yapım Telaşı Başladı « Haber31.Net Hatay Haberleri

29 Kasım 2023 - 02:35

Nar Ekşisinin Yapım Telaşı Başladı

reklam
Nar Ekşisinin Yapım Telaşı Başladı
Son Güncelleme :

14 Ekim 2020 - 11:03

reklam

Nar ekşisinin yapım telaşı başladı

Lezzetli mutfağı ile yemek kültürünün vazgeçilmez lezzetlerini içerisinde barındıran, memleketimizin en önemli tatlarında biri olan nar ekşisinin yapım telaşı başladı.

Altınözü Altınkaya mahallesinin bereketli topraklarında yetişen narların toplanması ile başlayan nar ekşisinin serüveni sofralarımıza kadar uzanıyor.

TAZE: NAR EKŞİSİNİ MUTFAKLARIMIZDA HİÇ EKSİK ETMEYİZ

Altınözü ilçesine bağlı Altınkaya mahallesinde kazanlarında nar ekşisi pişiren Sibel Taze, Ekim ayının ilk haftası tarlalarından topladıkları narları sikkeledikten sonra suyunu sıktıklarını ve pişmek üzere kazanlara aldıklarını söyledi.
2 gündür kazanlarda nar ekşisi kaynattıklarını belirten Taze:” Nar ekşisi yapımı çok zahmetli bir iştir. Her sene nar bahçelerimizden topladığımız narlar ile nar ekşisi yapıyoruz. .Yöremizin vazgeçilmez lezzeti olan nar ekşisini mutfaklarımızda hiç eksik etmeyiz. Yemeklerimizin olmazsa olmazı olan nar ekşisini dolmalarda, sarma içinde, salatalarda, çiğ köfte ve daha bir çok yemekte kullanıyoruz.” diye belirtti.

NAR EKŞİSİ ZAHMETİ ZOR VE ZAHMETLİ BİR SÜREÇ

Bahçelerinin su almadığı için otuz kilo nardan bir kilo nar ekşisi çıktığını söyleyen Tarla sahibi İsmail Taze, narın kabuklarından da faydalandıklarını belirtti.
Taze:” Nar ekşisi yapımı sonrasında geride kalan nar kabuklarını da kurutularak tandırda yakacak olarak kullanıyoruz. Anlayacağız narın içinden ayrı dışından ayrı faydalanıyoruz. Narın hiç bir şeyini atmıyorum.”dedi.
Hakiki nar ekşisinin kahverengi olması gerektiğini söyleyen Taze:” Nar ekşisi siyah olmaz eğer siyahsa içerisinde katkı maddesi vardır. Nar ekşisi kahverengi olur. İnsanlar fiyatını pahalı bulabiliyor ancak gelsin ve görsünler. Nar ekşisi zahmeti zor ve zahmetli bir süreç sonrasında elde ediyoruz.”diye konuşarak cümlelerine son verdi.
Nar ekşisi yaparken ellerinde oluşan siyahlığın günlerce geçmediğini ifade eden hanımlar yaptıkları zahmetli işin sonrasında elde edilen eşsiz lezzetinin bunu unutturduğunu, yorgunluklarını aldığını ifade ederek herkese yaptıkları ürünlerinin bereketli olması dileğinde bulundular.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam