Türkiye, 90’lı Yılların Unutulmaz Dizileri « Haber31.Net Hatay Haberleri

13 Haziran 2024 - 18:07

Türkiye, 90’lı Yılların Unutulmaz Dizileri

reklam
Türkiye, 90’lı Yılların Unutulmaz Dizileri
Son Güncelleme :

31 Mart 2022 - 20:52

reklam

Türk televizyonlarında gerçekten dizi izleyebildiğimiz 90’lı yılların efsanevi dizileri..
90’larda ergen olanlar hatırlarlar: İlk Öpücük ve Gençlik Rüzgarlarıyla başlayan, Evimiz Hollywood’da, Melrose Place ve La Nena’yla devam eden, nihayet Dawson’s Creek’le tepe noktasına ulaşan altın bir dönem yaşadık biz o yıllarda…

Bizden önceki kuşakların tek kanallı TRT devrinde izlemeyi hayal bile edemeyeceği çeşit çeşit gençlik dizisi, özel televizyonlar sayesinde evlerimize konuk olmuştu. Eh, biz de sonuçta ergeniz; aşk-meşk muhabbetlerine, hele de bizim yaşımıza yakın ecnebi gençlerin yaşadıklarına feci halde meraklıyız…

Hal böyle olunca tüm Türkiye çapında bu dizileri sevmeyen, deli gibi takip etmeyen 12-18 yaş arası genç sayısı eminim yok denecek kadar azdı…

Sıdıka (1997) “Kız intihar edersen baban seni öldürür” repliğiyle hafızalardan asla çıkmayacak olan dizi.

Çılgın Bediş (1996) Çılgın Bediş, 1996 Türk yapımı bir gençlik dizisi.Karikatürist Özden Öğrük’ün 1976’dan itibaren Gırgır Dergisinde çizmiş olduğu Çılgın Bediş karakterinin macera’larını ve başından geçen olayları temel alarak çekilmiştir.

Başrollerini Yonca Evcimik, Çiçek Dilligil ve Cenk Torun’un paylaştığı dizide, olaylar bir lise arkadaş grubu arasında geçmektedir. Dizide Sinan Bengier, Selma Sonat, Ayten Uncuoğlu, Ayten Erman gibi önemli başka oyuncular da yer almıştır.

Hayat Bağları (1999) Melek Baykal ve Güven Kıraç’ın başrolü paylaştığı dizi, yine kadınlar tarafından tercih edilen dizilerden.

Tatlı Kaçıklar (1996) Tartışmasız 90’lı yılların en komik dizilerinden.

Sıcak Saatler (1998) Sıcak Saatler, 15 Eylül 1997’de atv’de yayınlanmaya başlayan, senaryosunu Ahmet Yurdakul’un yazdığı televizyon dizisi. Yapımcılığını Sinegraf’ın üstlendiği dizinin yönetmen koltuğunda Osman Sınav, Mustafa Şevki Doğan, Veli Çelik, Sadullah Celen ve Mehmet Aslantuğ oturdu. Dizi müziklerini ise Bora Ebeoğlu, Cengiz Onural ve Oya Ebeoğlu’ndan oluşan Aria yaptı.

Dizi Osman Sınav yönetmenliğinde başladı. 13 bölüm sonra Osman Sınav diziden ayrıldı ve yerine yardımcısı Mustafa Şevki Doğan geçti. 15-16 bölüm yönettikten sonra 10-11 bölümün 1-2’sini Sadullah Celen, geri kalan bölümleri ise Veli Çelik yönetti. İkinci sezonun tamamını (40-67) Veli Çelik yönetti.

Dizi üç sezon sürdü. 67. bölümde dizinin sonu seyirciye bırakılarak dizi bitirildi. Fakat dizinin bitmesinden bir sene sonra, Sedat ve Buket’i evlendirmek için bir 13 bölüm daha çekildi. Çekilen bu ek bölümleri Mehmet Aslantuğ yönetti.

Baskül Ailesi (1997) Yine 90’lı yılların en sağlam komedilerinden idi. Baskül Ailesi 1997 yılında 15 bölümü Star TV’de, 1998 yılında ise 16. final bölümü Kanal D’de yayımlanmış, Berrin Dağçınar ile Uğur Erkır’ın yönetmenliğini üstlendiği ve Yılmaz Okumuş, Resul Ertaş ve Gani Müjde’nin ise senaryosunu yazdığı Komedi dizisidir.

25/54

Eyvah Babam (1998) Eyvah Babam, Kanal D tarafından Doku Film’e yaptırılan, yönetmenliğini ve senaristliğini Ünal Küpeli’nin üstlendiği 39 bölümden oluşan bir Türk dizisidir. Son 5 bölümün yönetmenliğini Ünal Küpeli ve Cemal Kavrar birlikte üstlenmiştir. Temel olarak; kızının büyüdüğünü kabul edemeyen ve onu erkek arkadaşlarından kıskanan babanın başından geçen olaylar, baba – kız arasındaki kuşak çatışması komik bir dille anlatılmıştır. Dizinin yayınlandığı ilk sezon televizyonda ekonomik kriz vardı ve pek çok dizi yayından kaldırılmıştı.

Eyvah Babam da krizden nasibini almıştı ve sezon ortasında aralar vermek durumunda kalmıştı.

Kara Melek (1996) Kara Melek 1997 yapımı, dram/macera türünde Star TV’de yayınlanan, başrollerini Sanem Çelik, Ece Uslu, Mustafa Alabora ve Zerrin Arbaş’ın oynadığı televiyon dizisidir. Kara Melek yayınlandığı dönemlerde yüksek rating alan bir dizi olmuştur. Yapımcılığı Eylül TV tarafından gerçekleştirilen dizinin yönetmenliğini birinci sezon’da Uğur Erkır, diğer sezonlarda Türkan Derya üstlenmiştir.

Dizi, Yasemin adlı akıllı ve güzel kadının, ev arkadaşı olan dürüst ve çalışkan Şule’nin annesinin intiharından sonra babasının Nahit Saylan isimli ünlü ve zengin işadamı ve milletvekili olduğunu öğrenmesiyle, yaptığı entrikalar ve monoton yaşamından sıkılarak zengin olma arzusu içinde Nahit’i ele geçirmesi ve değişen durumlar çevresinde diziye katılan insanların yaşamlarını anlatır. Aynı zamanda Şule ve Yasemin’in kocası olduktan sonra Nahit’in etrafında dönen olaylar da dizinin konusunu oluşturur. Ana karakter olan Yasemin, değişken bir psikolojiye sahiptir; çoğunlukla kötü bir karaketere sahipken, bazen iyi niyetli ve yaptıklarından pişman bir ruh haline sahip olur.

 

,

Yasemin’in entrika, aşk, ihanet ve karışıklık dolu iç dünyasına odaklanılması da Kara Melek’i diğer dizilerden farklı bir yere koymuş, kötü karakterin ana karakter olarak yer bulması ve bölüm özetlerinin tamamen bu karakterin ağzından anlatılması bu açıdan bir ilk olmuştur.

Ev hanımları başta olmak üzere birçok insan dizi izlemeyi sever. “Ben dizi izlemeyi sevmem”, “Ben diziden nefret ederim” diyen insanların bile mutlaka televizyondaki dizilerden en az birini izlediğini biliriz.

Ancak günümüzdeki dizilerde senaryolar ve karakterlerden dolayı insanlar biraz sıkıldı. Sürekli aynı konular etrafında yazılan senaryolar, bizleri dizilerden biraz soğuttu. Bu nedenle her şeyin en güzeli 90’lı yıllarda olmuştu. 90’lı yıllarda yayınlanan Türk dizileri şimdi ile karşılaştırınca belki daha naifti.

90’lı yıllarda diziler, sıcacık, samimi, efsaneviydiler.Çünkü dizilerdeki her karakter aslında bizlerdik. Örneğin, Türk dizi tarihinin en uzun soluklu dizisi Bizimkiler… Her bir karakteri özel olan bu diziyi, şimdiki çocukların görmemiş ve bilmemiş olması büyük şanssızlık.

Ekmek Teknesi, 2002 yılında ATV’de yayımlanan ve bir mahalledeki bir aileyi konu alan dizi. 2004 yılında Show TV’ye geçmiş ve 2005 yılında bitmiştir. Dizinin başrollerinde Savaş Dinçel Nusret Baba, Ahmet Yenilmez Celal, Cem Kılıç Korkut, senarist ve Heredot Cevdet rolünde ise Hasan Kaçan vardır. Orta direk Türk aile yapısını örneklemede başarılı bir örnek olarak Türk halkı tarafından benimsenmiştir.

Özellikle, Türk dilinin kullanımındaki özen ve unutulmaya yüz tutmuş deyim ve atasözlerinin bol bol kullanılması ile dikkat çekmiştir. Dizi Kuzguncuk, İstanbul’da çekilmiştir.

Deli Yürek (1999) Deli Yürek, yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı Türk aksiyon, dram ve politik televizyon dizisi. 5 Ekim 1998’te Show TV’de başlayan dizi, son sezonu olan 4. sezonda atv’de yayınlandı.

4 sezon yayınlanan ve toplam 113 bölümden oluşan Deli Yürek, 24 Haziran 2002 tarihinde sona erdi.

Yılan Hikayesi (1999) Yılan Hikâyesi, Memet Ali Alabora (Komiser Memoli) ve Meltem Cumbul’un (Zeyno) başrolünü paylaştığı 1999-2002 arasında Kanal D’de gösterilmiş televizyon dizisidir.

9/54

Dizide köyden kaçan Zeyno’nun Memoli ile karşılaşıp birlikte yaşadığı maceralar anlatılmaktadır. Meltem Cumbul diziden 2001 yılnda ayrılmıştır. Onun yerine Memoli´nin görev arkadaşı olarak Katerina Moutsatsos diziye katılmıştır. Reyting rekorları kıran dizi 90. bölümü ile ekranlara veda etmiştir.

Mahallenin Muhtarları (1992) Mahallenin Muhtarları, Oğuz Yalçın, Filiz Kaynak, Avni Kütükoğlu ve Nursan Esenboğa’nın yönettiği, Kandemir Konduk’un senaryosunu yazdığı aile dizisi. 337 bölümden oluşan dizi, 5 Ekim 1992’de Kanal 6’da yayınlanmaya başladı.

İki sezon yayınlandıktan sonra 1994’te atv’ye geçti ve 8 sezon bu kanalda yayınlandıktan sonra tekrar kanal değiştirerek, 2001’de Kanal D’ye geçti. 2002 yılında yollarını ayrılarak atv’ye döndü Fakat buradan da Star TV’ye geçti ve son sezonunu burada yayınladı; 18 Haziran 2002’de sona erdi. Bizimkiler, Perihan Abla, Çiçek Taksi ve Kurtlar Vadisi dizileri ile beraber Türkiye’nin en uzun süre devam eden dizilerinden biridir.

Bir Demet Tiyatro (1993) Bir Demet Tiyatro, ilk kez 1995 yılbaşı gecesi “MTV-Meclis TV” adıyla yayınlanan ve büyük beğeni kazanan oyun.

İlk kez 1995 yılbaşı gecesi “MTV-Meclis TV” adıyla yayınlanan ve büyük beğeni kazanan oyun, “Bir Demet Tiyatro” adlı müdavimlik yaratan dizinin 2002 yılına kadar süren keyifli ve hızlı yolculuğunu başlatmış oldu. Her yaştan ve kesimden milyonlarca insanı ekran başına toplayan “Bir Demet Tiyatro”, Çıtır Ailesi ve çevresindekilerin başından geçen hayata dair komik olayları konu aldığı bölümleriyle 7 yıl boyunca ekranlarda kalmayı başardı. Dizide kömürcü Feriştah karakteri, Yılmaz Erdoğan’ın lisede okurken oturduğu mahalle olan Aydınlıkevler’de bir kömürcüden esinlenerek yer aldığı bilinmektedir.

Ferhunde Hanımlar (1993) Ferhunde Hanımlar, 1993-1999 yılları arasında yayınlanan Türk televizyon dizisi. Başrollerinde Beyhan Saran, Baykal Saran, Güven Hokna, Melek Baykal ve Şahap Sayılgan’ın yer aldığı ekranların uzun soluklu ve günlük yayınlanmış televizyon dizilerindendir.

İlk yıllarında TRT 1’de Ferhunde Hanım ve Kızları adıyla yayınlanmış, İnterstar’a geçmesiyle birlikte Ferhunde Hanımlar adını almıştır. 22 Mayıs 2012 tarihinde Melek adlı sabah programında Ferhunde Hanımlar ekibi uzun yıllar sonra yeniden bir araya gelmişlerdir.

Çarli (1999) Çarli 1999 da Star Tv’de Gösterime Girmişti 2000 de Kanal D de Dizi Hayatına Devam Ettirdi.

Ayrılsak da Beraberiz (1999) Ayrılsak da Beraberiz, 3 Mart 1999 ve 21 Haziran 2004 tarihleri arasında yayınlanmış Türk aile dizisi. 450 bölümle en uzun 5. Türk televizyon dizisidir. 2015 yılında dizinin başka oyuncularla güncelleştirilmiş versiyonu yeniden yayınlanmaya başlamıştır.

Gülşen Abi (1994) Haluk Bilginer’in içinde yer aldığı bir proje… Gülşen Abi, TRT’de yayınlanmış 1994 yapımı Türk komedi dizisi. Genellikle stüdyo ortamında çekilmiş bu dizi aynı zamanda durum komedisi olması açısından sitcom özellikleri taşır.

Unutabilsem (1998) Küçük Emrah’ın büyüyüp çektiği ilk dizidir kendisi.

Perihan Abla (1987) Perran Kutman klasiklerinden biri. Perihan Abla 1986-1988 yılları arasında TRT’de yayınlanan Perran Kutman’ın başrolde oynadığı yerli dizidir

1986 yılında TRT 1’de başladı. 1987 yılında Şevket Altuğ diziden ayrıldıktan sonra kanalı değiştirerek TRT 2’ye transfer olmuştur. 1988 yılında bitti. Türkiye’de dizi kültürünü başlatan 1988 yapımlı ve tüm seri boyunca TRT’de yayınlanmış Türk Tv tarihindeki öncü dizilerden birisidr.

İki kardeşine bakmak zorunda olan Perihan Abla Perran Kutman ve onu deliler gibi seven Şakir’i Şevket Altuğ,ayrıca birçok tiyatro oyuncusunun konularına göre oynadığı aynı mahallede yaşayan farklı insanları anlatmaktadır.Dizi gösterildiği dönemde büyük ilgi görmüş ve Türk Tv tarihindeki yerini almıştır.

Canısı (1997) Dizisi olan türkücü kervanını ilk başlatanlardan biri de İbrahim Erkal olmuştur. Emine Ün ile havuz kenarındaki sahnesi unutulmaz.

İnce İnce Yasemince (1995) İnce İnce Yasemince, 1995’te oyuncu Yasemin Yalçın’ın kendi yapımcılığında Kanal D’de hazırladığı televizyon dizisidir.

Ruhsar (1997) Ruhsar, 1998 – 2001 yılları arasında Kanal D’de yayınlanmış fantastik tarzda bir aile dizisi. Dizi Ruhsar ve Mazhar adında iki insanın ölümsüz aşklarını ve başlarından geçen tuhaf olayları anlatır.

Şaban Askerde (1993) Büyük usta Kemal Sunal’ın oynadığı dizi, bizleri yüne çok güldürmüştü.

Aynalı Tahir (1997) Sevdiği için yapmadığı kalmayan delikanlı çocuğumuz Aynalı Tahir’in amansız hikayesi

,

Çiçek Taksi (1995) Çiçek Taksi, 1995 ile 2003 arasında yayınlanmış Türk televizyon dizisi.

27 Eylül 1995’te atv’de yayına başlayan dizi, daha sonra 2001’de TRT 1’e geçmiş ve burada 8 Eylül 2003 tarihinde sona ermiştir.

Süper Baba (1993) Süper Baba 1993-1997 yılları arasında atv’de yayınlanmış yerli dizi.

Başrollerde Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, Jülide Kural, Şevval Sam ve Bennu Yıldırımlar’ın yer aldığı ekranların en beğenilen ve uzun soluklu dizilerindendir.

Küçük İbo (1998) Küçük İbo da unutulmayanlardan. Yengesini başka biriyle bastığı andaki bakışı manidardı.

İkinci Bahar (1999) İkinci Bahar, 1998 – 2001 yılları arasında yayınlanmış bir tv dizisidir. Başrollerinde Türkân Şoray ve Şener Şen gibi ünlü oyuncuların yer aldığı dizi, Samatya’da çekilmiştir.

Gaziantepli kebap üstadı Ali Haydar (Şener Şen) ile Hanım (Türkân Şoray) adlı işe ihtiyacı olan iki çocuklu dul bir kadının hayat mücadelesinde, her türlü zorluk içinde işte ve aşkta ‘‘İkinci Bahar’’ı yaşamaya başlamalarının hikayesi.

Bizimkiler (1988) Bizimkiler, 1989-2002 yılları arasında 13 yıl kesintisiz olarak yayınlanmış, Türk televizyonculuk tarihinin en uzun süren dizisidir.

Dizinin ilk iki yılında Şükrü’nün (Erdal Özyağcılar) ağabeyi Şevket rolünde Cihat Tamer yer almıştır. Daha sonra alacaklarının verilmemesi nedeniyle diziyi bırakan Tamer’in yerine bu role Engin Şenkan getirilmiştir.

Şükrü’nün eşi Nazan’ın (Ayşe Kökçü) bir baltaya sap olamamış ağabeyi Nazım rolündeki Yaman Okay, ne zaman kardeşinin evine gelse Şükrü’den fırça yerdi, Nazım da “Enişte, bu sefer süper bir iş buldum ama biraz sermayeye ihtiyacım var” derdi. Bölüm bitince de Şükrü’nün oğlu Ali (Atılay Uluışık) “Babam o akşam çok diretti dayıma para vermemek için ama sofrada açılan bir yeni rakının içilmesinden sonra yelkenleri suya indirdi” tarzı açıklamaları ile yine Nazım’ı kıramadığını anlardık.

1997’de Erdal Özyağcılar, Şükrü karakteriyle anılmak istemediği için kadrodan çıktı ve yerine bir başka usta oyuncu Savaş Dinçel geldi.

Dizinin adı 28 Şubat döneminde Gri Propaganda yapıldığı iddiası ile eleştirildi.

HABER KAYNAĞI: https://www.ensonhaber.com/galeri/90li-yillarin-unutulmaz-turk-dizileri

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam