Türkiye’Yi Gezme Hayalini Pedal çevirerek Gerçekleştiriyor « Haber31.Net Hatay Haberleri

29 Kasım 2023 - 01:30

Türkiye’Yi Gezme Hayalini Pedal çevirerek Gerçekleştiriyor

reklam
Türkiye’Yi Gezme Hayalini Pedal çevirerek Gerçekleştiriyor
Son Güncelleme :

08 Ekim 2020 - 19:36

reklam

84 gün önce Zonguldak’tan yola çıkarak Türkiye’nin 36 ilini pedal çevirerek gezen Ergün Tekir’in son durağı Hatay oldu.

Pandemi sürecini evde kalarak değil de bisikletiyle Türkiye’yi gezme hayalini gerçekleştirmek için yollara düştüğünü belirten Ergün Tekir, hedefinin Türkiye’nin 81 ilini bisikletiyle gezmek olduğunu söyledi.

Tekir, Hatay’daki gezi turunda yaptığı açıklamada; “84 gün önce Zonguldak’tan bisikletimle Türkiye turuna çıktım, toplamda 4 bin 650 kilometrelik yolculuğum oldu. 36 ili bisikletimle gezmiş bulunuyorum, toplamda 64 ili gezmiş oldum, hedefim Türkiye’nin tamamını pedal çevirerek gezmek. Bisikletimle gezmekteki amacım otomobil veya motosikletle yola çıkıldığında yoldaki birçok noktayı kaçırdıklarını gözlemledim. Ben bisikletle yoldaki araçların içerisindeki insanların mimiklerine kadar fark edebiliyorum.” dedi.

Gittiği şehirlerde kültürel ve tarihi noktalara öncelik verdiğini belirten Tekir açıklamasında;

“Bazen, antik kent, ören yeri, bazen çeşme veya dağın başında bir manzara olabiliyor yada sadece lezzet için bir şehre yönümü değiştirebiliyorum. Yollarda birçok insanla diyalog kurabiliyorum buda benim için kültürel anlamda çeşitlilik oluyor. Bazı insanlar bana çılgın gözüyle bakıyor, bazıları takdir ediyor, bazıları da kızıyor bana. Bazen oturup sohbet etmek isteyen, birşeyler ikram etmek isteyen bazen de otobüs paranı verelim evine yollayalım seni diyen insanlarla karşılaşıyorum. Hatay’a gelmek hedeflerim arasında vardı çünkü Türkiye’nin kıyı şeridinde pedal çevirmedim bu bölge kalmıştı. Bu bölgelerle birlikte diğer illeri gezdikten sonra Avrupa’ya doğru pedal çevirmek istiyorum.” İfadelerini kullandı.

Dünya’nın en uzun bisiklet yollarından biri olan Samandağ-Arsuz yoluna da değinen Tekir “Çanakkale civarlarındayken Samandağ-Arsuz yolunun açıldığını duydum bende heves ettim ve bu yolda bisikletimle gezmek nasip oldu. Yol çok güzel hayatımda hiç görmediğim bir yol ile karşılaştım çünkü tek bir çatlak ve tıkırtı hissetmeden pürüzsüz bir şekilde yolculuk yaptım. Belediyeden bir ricam olacak yol ile ilgili yolun 10. Kilometresine bir konaklama tesisi yapılmasını istiyorum çünkü bisikletli insanların bu kadar uzun yolda ihtiyaçları oluyor.” dedi.

Tekir son olarak, günde yaklaşık 60 ile 100 lira kadar masrafının olduğunu 84 günde yaklaşık 10 bin lira harcadığını sözlerine ekledi.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam