Vekil Şahin :”Aşı Konusunda Soru İşaretleriyle Dolu Bir Ülke Konumuna Geldik”! | Haber31.Net Hatay HaberleriHaber31.Net Hatay Haberleri

26 Ocak 2021 - 11:19

Vekil Şahin :”Aşı Konusunda Soru İşaretleriyle Dolu Bir Ülke Konumuna Geldik”!

reklam
Vekil Şahin :”Aşı Konusunda Soru İşaretleriyle Dolu Bir Ülke Konumuna Geldik”!
Son Güncelleme :

12 Ocak 2021 - 6:57

reklam

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin Hükumetin aşi politikasını eleştirerek “Zamanında aşı üreten ve ürettiği aşıları dünyaya ulaştıran bir ülke iken bugün aşı konusunda soru işaretleriyle dolu bir ülke konumuna geldik!”dedi

 

Vekil Şahin eleştirilerini şöyle sürdürdü:

Dünyada birçok ülke farklı firmalardan ve nüfuslarından fazla aşı temini sağlamışken,

Türkiye aşı temın eden ülkeler arasında 53’üncü sırada.

2021 yılı Sağlık Bakanlığı bütçesinde koruyucu sağlık hizmetlerine yeterince pay verilmediği gibi aşı ve aşı çalışmaları için de kaynak ayrılmamıştır.

salgın politikasında yaşanan sorunlar aşı ile daha yakıcı hale gelmiştir!

Kamuoyunun yeterince bilgilendirilmemesi, sürecin şeffaf yürütülmemesi toplumdaki endişeleri arttırmaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından sadece tek bir firma ile anlaşma yapılmış, getirileceği söylenen 50 milyon aşı ile sadece 25 milyon kişi için yeterli olacağı, bu miktarda aşının gelip gelmeyeceği ve gelirse kalan 58 milyon kişinin aşı olup olmayacağı ya da nasıl olacağı açık değildir.

buradan bir kez daha soruyoruz:

  1. Aşı firmaları ile yapılan anlaşmalar kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?
  2. Aşılar nasıl alınmıştır? Doğrudan firmalardan mı yoksa aracı firmalar vasıtasıyla mı satın alınmıştır?
  3. Aşıların geliş takvimi nedir? Kaç parti halinde ve hangi tarihlerde gelecektir?

4 Aşılama konusunda takviminiz nedir? Aşılamaya ne zaman başlanılacaktır? Hangi gruplara ne zaman yapılacağı konusunda bir plan ve programınız var mıdır?

  1. Aşıların dağıtımı nasıl yapılacaktır?
  2. Hastanelere kurulacak aşı odalarında aşıların saklanması için yeterli hazırlıklar yapılmış mıdır? Bu konuda gerekli altyapı kurulmuş mudur?

7 Aşı temini konusunda son sıralarda olan Türkiye’de bu konuda neden geç kalmıştır? Dünyada birçok ülke aşılamaya başlamışken Türkiye neden hala başlayamamıştır?

  1. Ülkemizin yıllarca aşı ihtiyacını karşılamış olan Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü gerekli donanım sağlanarak yeniden açılacak mıdır? Beyin göçünü engellemek için bilim insanlarının çalışabilecekleri devlet destekli benzer kurumlar hayata geçirilecek midir?
  2. Türkiye’nin kendi aşı üretimi ve aşı politikası olacak mıdır?
Print Friendly, PDF & Email
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam