Yat Limanı ve HADO İşletmesi Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi | Haber31.Net Hatay HaberleriHaber31.Net Hatay Haberleri

25 Ekim 2020 - 16:07

Yat Limanı ve HADO İşletmesi Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

reklam
Yat Limanı ve HADO İşletmesi Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi
Son Güncelleme :

12 Haziran 2020 - 17:44

reklam

Hatay İline değer katacak ve dünyaya açılan kapı niteliği taşıyan Madenli Yat Limanı, Su Sporları merkezi ve Hatay Deniz Otobüsü (HADO) işletmesinin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Temel atma törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri, Hüseyin Yayman, Abdülkadir Özel, Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Vali Yardımcıları, Arsuz-İskenderun Kaymakamları Belediye Başkanları, Oda başkanları, STK temsilcileri katıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan törende kürsüye çıkan Lütfü Savaş Hatay Deniz Otobüsü (HADO) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Gümrük sahası inşaatı çalışmaları 3 ay sürecek, tüm çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Hatay Deniz Otobüsü ile Lübnan, Kıbrıs ve Mersin’e ulaşım imkanı sağlanacak.

SAVAŞ “HATAY TURİZMİNE VE TİCARETİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK”

Açılış töreninde konuşma yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş: “1871 yılından itibaren Fransa’nın Gemileri turizm seferleri yaparken Mısır Lübnan ve Hataya gelip zenginliğinden faydalanıyordu. Denizlerin keşfinden ve deniz ticaretinden denizdeki turizmden 1871’den itibaren faydalanmaya başlamış şehrimiz, inşallah bu yaz sonunda belki sonbahar başında Lübnan, Kıbrıs ve Mersin’e seyahat edecek Hatay Deniz Otobüsü (HADO) ile insanımızı taşıyacağız. Bunu yaparken Şehrimizin turizmine ticaretine önemli katkı sağlayacağız bunun için 3-4 yıldır mücadele ediyoruz, Valimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

VALİ DOĞAN “HATAY’IN TURİZMDEKİ PAYINI ARTTIRABİLMEK ADINA CİDDİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTTÜK”

Hatay Valisi Rahmi Doğan yaptığı konuşmada, “ Göreve Başladığımız ilk gün Hatay Turizmden hakkettiği payı alamıyor diye bir tespitte bulunmuştuk. Bu tespitten yola çıkarak Hatay’ın Turizmdeki payını arttırabilmek adına ciddi çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalarda önümüzü açan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm siyasi parti milletvekillerimize ve Bakanlarımıza şükranlarımı
sunuyorum. Bu emekleri verirken ve Ankara’dan bu projeleri geçirirken büyük gayret gösterdik biz bu gayreti gösterirken milletvekillerimiz Bakanlarımız da önümüzü açtı. Burası daha önce atılmış bir balıkçı Barınağı iken Yat limanına çevirme vizyonunu ufkunu ortaya koyabildik, bunu yaparken büyük gayret gösterdik. 16 bakanlıktan buranın iznini alabilmek için hepsi ile ayrı ayrı görüştük bu görüşmeleri yaparken milletvekilleri önümüzü açtılar ve onayların hızlı bir şekilde çıkmasını sağladılar.

Buranın yat limanı su sporları olabilmesi için buraya bir uluslararası yarışma konması gerekiyordu, böyle bir yarışma olmadan deniz kenarına su sporları merkezine mevzuat gereği izin verilemiyordu. İnşallah Eylül 2021’de burada uluslararası yelken yarışları da yapılacak. Burası tek başına yetmiyor buraya Samandağ’ı bağlamak lazım Arsuz’ la, İskenderun’u, Payas’ı, Dörtyol’u Erzin’i bir koridor  şeklinde planlamak lazım bunlar birbirini tamamlayan unsurlar. Biz iskeleleri tamamlamış bulunmaktayız.

Burada 4 tane farklı işlem yürümekte;

Bir tanesi yat limanı; Yat limanında 108 tane yatın demir alacağı iskeleyi bitirmek üzereyiz. Bir de su sporları merkezi olarak alanı planladık ihalesini geçen hafta içerisinde yaptık. Dün itibari ile yer tesisimizi müteahhite teslim ettik.

Bir başka alan ise sosyal donatılar olarak planlandı; Bu alan içerisinde 3 lokanta-restoran, 2 kafeterya ve diğer sosyal donatı alanları olacak,

Diğer alanda ise otoparkların ve diğer donatıların olacağı alanlar alt yapı planlaması da geçen hafta yapmış olduğumuz ihalenin içerisinde.

Karşı taraftaki alanı ise büyükşehir belediyesinin talebi doğrultusunda 10 yıllığına 2 milyon TL bedelle Büyükşehir belediyesine kiraladık.

Hatay’ın özlemle beklemiş olduğu HADO’yu Lübnan’a, Beyrut’a, Kıbrıs’a gitme hayallerini buradan gerçekleştirmiş olacağız.

Çalışmalar şu an çok hızlı bir şekilde yapılıyor, valilik açısından söylüyorum bizim çalışmamız 2 ay içerisinde tamamlanmış olacak, iki ay sonra yat limanı su sporları merkezinin donatıları tamamlanmış olacak, Hado’nun da aynı süre içinde tamamlanmasını bekliyoruz. Ağustos’un sonu Eylül’ün başı gibi bu açılışları birlikte yaparız.

Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. başta sayın cumhurbaşkanımız olmak üzere, tüm bakanlarımıza hürmetlerimi sunuyorum Hizmetlerin halkımıza ulaştırılması yönünde bizim önümüzü açtılar. Burada atıl bir vaziyette olan bu mekanın tekrar Hatay turizmine kazandırılmasına vesile oldular. Emek veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim” dedi.

 

Print Friendly, PDF & Email
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam