Zaroğlu "Hükümet Tarım Politikasını Değiştirmeli" | Haber31.Net Hatay HaberleriHaber31.Net Hatay Haberleri

25 Ekim 2020 - 21:43

Zaroğlu “Hükümet Tarım Politikasını Değiştirmeli”

reklam
Zaroğlu “Hükümet Tarım Politikasını Değiştirmeli”
Son Güncelleme :

12 Haziran 2020 - 9:40

reklam

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necmettin Zaroğlu Beyzade Fm’de Serkan Uğraş’ın sunduğu “Haftanın Dosyası” programının canlı yayın konuğu oldu.

Tarımdan, ekonomiye, lojistikten Suriyelilere birçok konuda önemli açıklamalarda bulunan Zaroğlu dinleyicilerden gelen soruları da samimi bir şekilde cevapladı.

ÇİFTÇİLER 2019 DESTEKLEMELERİNİ BEKLİYOR

LOJİSTİK CAN ÇEKİŞİYOR

HÜKÜMET TARIM POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMELİ

Devletimizle vatandaşlarımız arasında köprü görevini görüyoruz diyen Zaroğlu, “Ben çiftçi bir aileden geldim ve devam ediyorum. Amik ovası verimli bir ova, ne ekerseniz o olur. Yeter ki bilinçli yapılsın. Gıdanın, tarımın önemi bu virüs sürecinde çok daha iyi anlaşıldı. Hükümetimiz de tarımı desteklemeli. Tarıma yönelik, mazot, gübre, tohum, ilaç desteği sağlanmalı. KDV/ÖTV düşürülmeli. Yani hükümetimiz tarıma yönelik politikasını değiştirmesi gerekiyor. Tarım düzgün idare edilirse işsizlik biter, ekonomiye can suyu olur” dedi.

PAMUK BİTME NOKTASINA GELDİ

Pamuğun bitme noktasına geldiğini dile getiren Başkan Zaroğlu, “Beyaz altın dediğimiz pamuğun hak ettiği değeri görmesi için pamuk desteklenmeli. Şuan 80 kuruş olarak açıklanan desteklemenin çok acıdır ki 2019 yılının desteklemesini hala almadık. Çiftçiler 2019 desteklemelerini bekliyor. Bu üretici bu şekilde ayakta duramaz. Pamuk tarım muhakkak desteklenmesi lazım. Çukobirlik’imiz vardı. Üreticinin sırtını dayadığı önemli bir kurumdu. Çiftçiler malını götürüp tüccara kaptırmadan en güzel şekilde değerlendirildi. Her nedense bu kooperatiflerimiz lağvedildi.

Bizim bölgede soğan Nisan ayında yetişen bir mahsuldür. Geçen sene soğan çok değerliydi, ihracat kısıtlaması vardı. Mahsulünü toplayan üretici bu malı 10-15 gün içerisinde satmazsa mal bozulur dedik, Milletvekillerimiz ve TOBB’un girişimi ile ihracata izin verildi ama insanlar mağdur olduktan sonra izin verdiler. Mal tarlada depoda kaldı bozuldu. Bakanlığımız bu süreci iyi takip etmesi gerekir. Bundan sonra umarım mağduriyet oluşmaz.

KAYISININ ANAVATANI REYHANLI! MUZ’DA ÜÇÜNCÜYÜZ

Soğan, patates gibi ürünlerde yaşanan olumsuzluklardan dolayı çiftçimiz farklı ürünlere yöneldi. Biz de bölgenin ürün yelpazesinin çeşitlendirilmesinin iyi olacağını belirterek öncülük etmeye çalışıyoruz. Örneğin,  Kayısı, Muz gibi ürünlere yöneldik. Kayısının anavatanı Malatya olarak bilinir ama ben esas ana vatanın Reyhanlı olduğunu söylüyorum. Yine Muz seralarına başladık. Muz, rutubeti, nemi seven bir ürün. Türkiye’de şuan Antalya ve Mersin’den sonra üçüncü il pozisyonundayız. İnşallah bu da tutacak gibi gözüküyor.

ÜRETİCİYİ KÜSTÜRTÜSENİZ BİR DAHA GERİ GELMEZ

Şuan özellikle Doğu Anadolu’da köye dönüş projesi başlatıldı. O bölgede hayvancılık önemli düzeyde yapılıyordu. İnsanlar para kazanamayınca büyük şehirlere gittiler. Devletimiz hayvancılık bitince, şimdi büyükbaş hayvan vs desteği veriyor ama gelen olmuyor. Zamanında desteklemezseniz bunlar biter ve ithal etmek zorunda kalırsınız buda iyi olmaz” diye konuştu.

SURİYE SÜRECİ ÇOK UZADI!

Suriyeli mültecilerle ilgili büyük sıkıntılar içerisinde girdik diyen Necmettin Zaroğlu, “Tabi Ensar-Muhacir anlayışıyla misafirlerimiz oldular. Ama süreç gerçekten çok uzadı. Kapımızı, açtık ekmeğimizi, paylaştık ama ticaretimize ortak oldular. Devletimizin bakış açısı pozitif yöndeydi süreç uzayınca esnafımızın rahatsızlığı gündeme geldi. Şuan kayıt altına alınıyorlar. 100 bin nüfusumuz var 100 bin üzerinde de Suriyeli misafirlerimiz var.

Lojistik anlamda İstanbul’dan sonra Türkiye’de ikinci il konumundayız. İlçe olarak 3 bin üzerinde yürüyen aracımız var ve ilçe olarak da birinciyiz.  Tüm Arap Yarımadası’nı kapsayan Cilvegözü sınır kapısı kapandıktan sonra lojistik firmalarımız dökülmeye başladı, özellikle firma sahibi arkadaşlarımız kendi imkânlarıyla güzergâh belirlediler. RO-RO seferleri düzenlediler ama bu süreçte Hatay ilimiz büyük ağır yaralar aldı. Hükümetimiz zaman zaman desteklerde bulundu ama yeterli olmadı. Şuan lojistik can çekişiyor diyebiliriz.

Olumlu anlamda gelişmeler de var tabi. 500’ün üzerinde ticaret odasına kayıtlı Suriyeli firmalarımız var. Bunların bağlantılı olduğu iş adamlarıyla ilgili hatırı sayılır ticaretimiz var. Bu da gelir anlamında güzel bir gelişme diyebiliriz. Daha önce 100 bin dolar olan beyannamelerimiz özellikle insani yardımlar ticareti arttırdı ve 5000 bin dolar oldu. Bu konuda da Cilvegözü mülkü amirimize Hatay valiliğimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN HİZMET BEKLİYORUZ

Büyükşehir ve yerel yönetimleri başarılı buluyor musunuz sorusuna Zaroğlu, “Büyükşehir başkanımızdan hizmet bekliyoruz, gerekçeleri var engelleniyorum, bütçe sıkıntı vs var diyor. Ama ben belediye başkanımızdan hizmet bekliyorum insanlar seçmişse, bende hizmet edeceğim diyorsa mazeret üretmesinler. Başta alt yapı, yeni hal gibi sosyal anlamda eksiklerimiz çok. Öncelikli olarak bu tür hizmetler yapılması gerekir.

SİYASETE GİRMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM

Siyasete girmeyi düşünüyor musunuz veya yeniden TSO başkanlığına aday olur musunuz? sorusuna Başkan Zaroğlu, “Ben bir STK başkanıyım. Tüm siyasilere eşit mesafede yaklaşıyorum. Siyasete girmeyi düşünmüyorum. Tekrar teveccüh edilirse bu göreve talip olabilirim” şeklinde cevap verdi.

Print Friendly, PDF & Email
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam