Afrinli Yapışık İkizler Hatay’A Getirildi « Haber31.Net Hatay Haberleri

22 Şubat 2024 - 10:45

Afrinli Yapışık İkizler Hatay’A Getirildi

reklam
Afrinli Yapışık İkizler Hatay’A Getirildi
Son Güncelleme :

04 Kasım 2020 - 19:12

reklam
Suriye’nin Afrin kentinde 8 gün önce dünyaya gelen yapışık siyam ikizleri, Hatay’a getirildi.
Hatay’ın Kumlu ilçesindeki Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’ndan ambulansla alınan 4 kilo 200 gramlık yapışık ikiz bebekler, tedavileri için Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesine götürüldü.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Esra Yazarlı, sezaryenle 8 gün önce dünyaya gelen bebeklerin, gövdelerinden birbirlerine yapışık olduğunu söyledi.
Siyam ikizlerinin her birinin iki ayağı ile sağda ve solda bir kollarının bulunduğunu belirten Yazar, ”Bebeklerin, birçok iç organı birbirine yapışık halde. Suriye’de sezaryenle doğan bebeklerimiz bize 8 gün önce geldi. Bebekler vücutlarının orta hattında birleşmişler. Her ikisinin iki ayağı var, her birinin sağda ve solda birer kolları var. Orta hatta birleştiği için akciğer ve kalp sıkıntısı oluşmuş. Akciğerler birleştiği için sağda ve soldaki akciğer dokuları duruyor ama yapışık ve işlevsiz görünüyor. Kalpte aynı şekilde bir kalbin daha gelişme aşamasında olduğu ancak gelişemeyip diğerine yapıştığı görülüyor. Şu anda bebeklerin dolaşımını tek bir kalp sağlıyor. İki tane mideleri var ve tek karaciğerleri görünüyor. Toplamda iki böbrekleri var ama bir böbrek işlevsiz” dedi.
Siyam ikizlerinin dolaşımlarının iyi göründüğünü belirten Yazarlı, “Şu an ilk takip ve tedavilerini yapıyoruz. Oksijen desteği alıyorlar. Solunum cihazına bağlı değiller. Antibiyotik ve beslenme desteklerini veriyoruz ”diye konuştu.
reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam