Avrupa’Nın En Yavaş İnternet Hızına Sahibiz « Haber31.Net Hatay Haberleri

29 Şubat 2024 - 14:33

Avrupa’Nın En Yavaş İnternet Hızına Sahibiz

reklam
Avrupa’Nın En Yavaş İnternet Hızına Sahibiz
Son Güncelleme :

08 Ekim 2020 - 22:07

reklam

Avrupa’nın en yavaş internet hızına sahibiz

Uzaktan eğitim sisteminde yaşanan aksaklıklar gündemden düşmezken bir açıklamada CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’den geldi.
EBA’da yaşanan erişim sorununa karşılık Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Bu bizim için aslında olumlu bir haber. Talepte sıçrama oluştu” dediğini hatırlatan Şahin “Anlıyoruz ki, uzaktan eğitim alacak öğrenci sayısı belli iken EBA’nın kapasitesinin ne olduğu ve ne kadar öğrencinin ihtiyacının karşılanabileceği konusunda yeterli çalışma yapılmamış. Bununla birlikte Türkiye’nin Avrupa’nın en yavaş internet hızına sahip olduğu gerçeği göz ardı edilmiş” dedi.
Öğretmenlerin, velilerin, eğitim sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarının EBA sistemindeki altyapı eksikliklerine her fırsatta dikkat çektiğini belirten Şahin yaptığı açıklamada, “Covid-19 salgını döneminde okullarda yüz yüze eğitime başlanılamaması nedeniyle EBA TV üzerinden yürütülen derslerde yaşanan sorunlar, altyapı ve teknoloji nedeniyle birçok problemi de ortaya çıkarmıştır. Bu süreçte eğitim imkanlarından yararlanma imkanları konusundaki eşitsizlikler de ortaya çıkmış, özellikle teknolojiye ve buna dayalı imkanlarla sürdürülebilecek uzaktan eğitime ulaşması zor kitlelerin varlığını ortaya koymuştur. Bu çerçevede ortaya konulan projelerden birisi olan ‘Fatih Projesi’ 10 yıl önce ‘her çocuğa bir tablet’ iddiasıyla hazırlanmış, 2015-2018 yıllarından 1 milyar TL’den fazla para harcanan proje başarıya ulaşamamıştır. Fırsat eşitliğini arttırma iddiasıyla hayata geçirilen proje kapsamında her öğrenciye tablet dağıtımı, akıllı sınıfların sayısının arttırılması gibi birçok hedef içermesine rağmen proje hakkında 2017 ve 2018 Sayıştay Raporlarında da projenin “mali saydam ve hesap verilebilirlik” ilkelerine aykırı uygulamaları olduğu da belirtilmiştir. Dünyanın en iyi dijital eğitim altyapısını kuruyoruz dedikleri EBA sınıfta kalmıştır. Bakan kendi iddiası kuramadığı sistemle yine kendi çürütmüştür” ifadelerini kullandı.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam