CHP’Li Tokdemir TBMM’Ye Soru Önergesi Verdi « Haber31.Net Hatay Haberleri

5 Ağustos 2021 - 08:22

CHP’Li Tokdemir TBMM’Ye Soru Önergesi Verdi

reklam
CHP’Li Tokdemir TBMM’Ye Soru Önergesi Verdi
Son Güncelleme :

17 Haziran 2021 - 6:57

reklam

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, TBMM’ye soru önergesi verdi. Tokdemir’in soru önergesi ile ilgili açıklaması şu şekildedir;
“Aşağıdaki sorularımın Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
Bilindiği gibi serbest bölgeler, bir ülkenin siyasi sınırları içerisinde olmakla beraber, gümrük hattı dışında bırakılan ve ihracatın arttırılması amacıyla ülkenin diğer kesimlerine kıyasla bazı sınai ve ticari faaliyetler için daha geniş teşviklerin tanındığı bölgelerdir.
Ülkemizde serbest bölge çalışmalarına Cumhuriyetin ilk yıllarında başlanmıştır. 1927 yılında çıkarılan “Serbest Mıntıka Kanunu” bu konuda çıkarılmış ilk kanun ve atılan ilk adımdır.
1946 Yılında şark halı, kilim ve kürklerinin ihracının yapılabilmesi amacıyla bir kanun çıkartılmış olup, bu girişimden de istenilen sonuç elde edilememiştir. 1953 yılında “Serbest Bölgeler Kanunu” ve bu kanuna işlerlik sağlayacak “Serbest Bölge Nizamnamesi” 1956 yılında kabul edilmiştir. Bunun sonucunda İskenderun Limanı’nda bir serbest bölge kurulma kararı alınmış ancak hayata geçirilememiştir.
Bu bağlamda;
1- Ülkemizin ekonomisine ve bölge istihdamına önemli kazanımlar sağlayacağına inandığımız, yöre halkımız, yatırımcılarımız ve iş insanlarımız içinde önemli olan, İskenderun Serbest Bölge çalışmaları için AK Parti hükümetleri döneminde yapılan çalışmalar nelerdir?
2- İskenderun’da bir Serbest Bölge oluşturulması hususunda Bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır?”

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam