65 yaş üstü ve 18 yaş altı için yeni karar « Haber31.Net Hatay Haberleri

3 Aralık 2023 - 21:12

65 yaş üstü ve 18 yaş altı için yeni karar

reklam
65 yaş üstü ve 18 yaş altı için yeni karar
Son Güncelleme :

09 Haziran 2020 - 21:17

reklam

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi uzun bir aradan sonra ilk kez yüz yüze toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantı saat 16.00’da başladı ve 3 saat sürdü sürdü. Beştepe’deki toplantıda alınan kararlarla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı.

“Uzun bir aradan sonra yüz yüze gerçekleştirdiğimiz kabine toplantımız sona erdi. Attığımız adımların çok yönlü değerlendirmesini yaptık. Avrupa ile kıyasla en az can kaybı kısıtlama ve ekonomik sıkıntıyla atlattığımız bir geçektir. Kökü kazınana kadar maske, mesafe ve temizlik ile hayatımızı düzenlememiz gerektiği gerçeğini hatırlatmak istiyorum.

Sadece salgın sürecinde hizmete açtığımız hastanelerin yatak ve yoğun bakım kapasiteleri bile pek çok ülkenin toplamıyla yarışacak düzeydedir. Sağlık sistemimiz dünyaya örnek olmuştur. Sağlık ordumuzla 83 milyon vatandaşımızın hizmetindeyiz.

İstemediğimiz görüntüler zaman zaman oluyor. Ama kurallara uymanın genel olduğu düşüncesindeyim. Sağlık ve ekonomik tedbirleri sıkı tutmak zorundayız. Milletimden yeni dönemin kurallarına uyarak işlerine sıkı sıkı sarılarak bu sürece destek vermelerini istiyorum. Kısıtlamaları gelişmelere göre değerlendirip sonuçları paylaşıyoruz.

Aldığımız kararlar şu şekilde:

  • Düğün Salonları 1 Temmuz’da faaliyete başlayacak,
  • Nikah salonları 15 Haziran’da faaliyete başlayacak,
  • Sinema, Tiyatro, Gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz’dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyetlerine başlayacak,
  • 18 Yaş altıyla ilgili kısıtlama ebeveyn gözetiminde tamamen kaldırıldı,
  • 65 yaş üzeri vatandaşlar her gün sokağa çıkabilecek,
  • Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saati 24’e kadar uzatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle: “Çalışanlarını, kısa çalışmaya geçiren veya ücretsiz izne ayıran işverenlerimize normalleşme desteği vereceğiz. 25 yaşın altındaki gençlerin istihdamını destekleyerek beceri ve deneyim kazanmalarını temin edeceğiz. Çalışanlarımız, emeklilikte daha da rahat edecekler. Bunun için devlet elini taşın altına koyacak. Türkiye’nin istihdam kalkanını hızlıca devreye aldıktan sonra tamamlayıcı emeklik sistemini 2022’de yürürlüğe sokacağız. Üretim, ticaret ve lojistik avantajlarımızla salgın sonrasında dünya ekonomisindeki yerimizi daha da güçlendireceğiz. İstihdam Kalkanı Paketi’ni dönem projesi olarak görmüyor, istihdamı destekleyecek kalıcı atılımın ateşleyicisine dönüştürmek istiyoruz. Enflasyonun, hedeflediğimiz seviyelere inmesini sağlayarak bu olumlu süreci desteklemekte kararlıyız.”

KOCA’DAN TOPLANTI DEVAM EDERKEN PAYLAŞIM  

Dr. Fahrettin Koca, Bakanlar Kurulundayım. Ne diyeceğim, dışarıdan alacağım duyumlara bağlı. Maske + sosyal mesafede an itibariyle artış var mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısı devam ederken sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Koca paylaşımında “Bakanlar Kurulundayım. Ne diyeceğim, dışarıdan alacağım duyumlara bağlı. Maske + sosyal mesafede an itibariyle artış var mı?” ifadelerini kullandı.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam