Evde Kalmaktan Korkma, Geç Kalmaktan Kork! « Haber31.Net Hatay Haberleri

19 Eylül 2021 - 20:44

Evde Kalmaktan Korkma, Geç Kalmaktan Kork!

reklam
Evde Kalmaktan Korkma, Geç Kalmaktan Kork!
Son Güncelleme :

18 Mayıs 2020 - 9:07

reklam
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Yavuz Selim 
Yıldırım konu ile ilgili bilgiler verdi.
 
Koronavirüs tedbirleri kapsamında 2 aydır evde kal çağrıları ve Büyükşehirlerde sokağa çıkma yasağı uygulaması sonrası salgının artış hızının kontrol altına alınması sonrasında derin bir nefes alan ülkemizde “evde kal” çağrıları karşılık buldu.20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma kısıtlaması devam etmekte, bu süreçte Koronavirüs nedeniyle hastanelere gitmekten endişe eden vatandaşlarımız bazen hastanelere başvurmakta geç kalabiliyor.

Bunun nedenleri arasında hastanelerde koronavirüs olması nedeniyle buraya gittiğinde hastaneden virüs kapacağını düşünerekten evde kalmayı tercih ediyor.
Bir diğer neden ise hastalığının yani şikayetlerinin önem derecesini, aciliyetini bilmeyerek gitmemesidir.
Bunlara örnek verecek olursak; 3 aylık bir bebeğin evde nöbet geçirmesi ailesi tarafından fark edilmeyerek doktora geç başvuru şeklinde yansımaktadır.Bu sürede bu çocuğumuzun Konvülziyon nedeniyle beyninde olumsuz etkiler oluşuyor, yine evde kalp krizi belirtilerini kendisinde fark edemeyen ve hastaneden korkan hastamız kalbinde ciddi hasar ile hastaneye geç dönemde başvuruyor.Basit bir karın ağrısı sanılarak evde bekleyen ve apandisiti patladıktan sonra hastaneye başvuran hastaları görmekteyiz.Yine ani işitme kaybı yaşayan ve hastaneye başvuruda geç kalarak bir kulak işitmesini tamamen kaybeden hastamız var.Ayrıca strok geçiren ve geç başvuru yapan hastalarımız var.
Normalleşme takviminin açıklandığı şu günlerde hastanelerde tüm branşlarda Her türlü sağlık hizmeti eskisi gibi verilmektedir.Aslında Koronavirüs ile mücadele döneminde de her türlü acil sağlık hizmetleri devam etmekteydi. Yeni dönemde bir çok özel hastane covid hastalarını tamamen taburcu ederek yeni dönem sağlık hizmeti sunmaya başladı.
Burada en önemli husus eskiden olduğu gibi kendinizde saptadığınız şikayetinizde geç kalmadan hastaneye başvuru yapmak önem arz ediyor.Bu belirtilerin bir doktor tarafından değerlendirildikten sonra önemli bir şikayet olup olmadığı daha da belli oluyor.Özetle şunu söyleyebiliriz ; evde kalmaktan ve Covidden korkmayın hastaneye başvuruda geç kalmaktan korkun.
reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam