Hassa’da “ÜLÜŞ” Geleneği Yeniden Canlandı « Haber31.Net Hatay Haberleri

17 Mayıs 2022 - 18:11

Hassa’da “ÜLÜŞ” Geleneği Yeniden Canlandı

reklam
Hassa’da “ÜLÜŞ” Geleneği Yeniden Canlandı
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2020 - 11:00

reklam

KORONAVİRÜS SALGINI , ÜLÜŞ GELENEĞİNİ TEKRAR CANLANDIRDI

Hatay’ın Hassa ilçesinde eski gelenekler tekrar yaşatılmaya başlandı.

Covit 19 salgını nedeniyle Geleneksel Ramazan Davetleri olmayınca, Hatay’ın Hassa ilçesi Hacılar Köyünde “ÜLÜŞ” geleneği yeniden canlandırılarak komşular arasında yemek paylaşımı devreye girdi.

Virüs sebebiyle iftar daveti yapamayan mahalle halkı, eski geleneği tekrar hatırlatarak, çözüm ürettiler. Son yıllarda verilen toplu iftar yemekleri bu geleneği unutulur haline getirmişti. Hassa’nın Hacılar Köyünde yaşayan vatandaşlar, eski yıllarda uygulanan komşular arası paylaşma geleneğini bu Ramazan ayında artırarak tekrar sürdürmeye başladılar.

Ramazan ayı boyunca kadınlar bir araya gelerek sırayla kazanlar kaynatıyor, birbirinden çeşitli yöresel yemekler pişiyor ve komşulara dağıtılıyor. Anneler yemek yaparken salgın nedeniyle okula gidemeyen çocuklar ise evlerinde ders çalışmayı ihmal etmiyorlar.  Pişen yemekler evlere dağıtılırken, mis gibi kokan çeşit çeşit yemekler komşuların iftar sofralarındaki yerini alıyor ve iftarla birlikte yemekler afiyetle yenilerek Hassa’da komşular arası yemek paylaşımı “ÜLÜŞ GELENEĞİ”  yaşatılıyor.

Yerel ağızda Ülüş (üleş-ileş…)olarak bilinen, komşular arasındaki yemek paylaşımı eskiden yıl boyu devam ederdi. Bu yıl yaşanan Koronavirüs salgını nedeniyle bu gelenek, Hassa’da tekrar canlandırıldı.

Hassa’da baharla birlikte üzüm bağları yapraklarını açınca, Hassa mutfak kültüründe önemli bir yeri olan bağ yaprağından yapılan sarma ise iftar sofralarının baş yemeği olarak yapılmaya başlandı. Ülüş geleneğini yaşatan köy kadınları bir araya gelip Sosyal mesafe kuralları dahilinde yöresel mutfak kültürü çeşitlerinden sarma, köy tavuğu, ayran çorbası, bazlama yaparak, komşulara iftar öncesi dağıtmaya başladılar.

Eski kültürün tekrar yaşatılmasına memnun olan köylüler, bu geleneğin sürdürülmesini istiyorlar.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam