HBB ‘ Nin Deniz Ve Kıyılardaki Temizlik Çalışmaları Devam Ediyor « Haber31.Net Hatay Haberleri

22 Eylül 2023 - 16:00

HBB ‘ Nin Deniz Ve Kıyılardaki Temizlik Çalışmaları Devam Ediyor

reklam
HBB ‘ Nin Deniz Ve Kıyılardaki Temizlik Çalışmaları Devam Ediyor
Son Güncelleme :

09 Haziran 2020 - 16:00

reklam

HBB’NİN DENİZ VE KIYILARDAKİ TEMİZLİK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR   Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, deniz ve kıyı temizlik çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Tekneler ile gerçekleştirilen temizlik çalışmalarının kapasitesini yükselten ekipler, atık ve çöplerin sahile ulaşmadan toplanması sağlıyor. 5 Haziran tarihinde iki adet Deniz Yüzeyi Temizlik Teknesi ile deniz ve kıyılarda temizlik çalışmalarına başlayan HBB ekipleri, 30 Kasım’a kadar sürecek çalışmalar ile deniz yüzeyinde yüzer halde bulunan çöp ve atıkları tekneler üzerinde bulunan konveyör bantlar vasıtasıyla tekneye alarak Atık Bertaraf Tesisine taşındığını belirterek denizlerden uzaklaştırılmış olacağını belirtti.

Samandağ bölgesi civarında ve İskenderun Körfezi’nde çalışmalarını sürdürdüklerini belirten ekipler, deniz yüzeyinde bulunan ve sahile ulaşamadan dibe çöken plastik atıkların kimi deniz canlılarına zarar verdiğine ve nesillerinin tükenme tehlikesi yarattığına neden olduğunu açıkladı.

“HER YIL YAKLAŞIK 1000 TON ATIK TOPLANIYOR” Temizlik çalışmaları ile deniz ve kıyılarda önemli çalışmalara imza attıklarını belirten HBB Çevre Koruma Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun, “Her yıl gerçekleştirilen deniz ve sahil temizlik çalışmalarına teknelerin dâhil olması ile temizlik kapasitesi arttı ve artıklar sahile ulaşmadan deniz yüzeyinden toplanıyor. Deniz ve sahillerde gerçekleşen çalışmalar sonucu her yıl yaklaşık 1000 ton atık toplanıyor. Bu sayede de deniz ve sahillerimiz gözle görülür bir şekilde temizlendi. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalar Hatay’ın deniz turizmine katkıda bulunmasının yanı sıra deniz ve sahillerde bulunan canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri adına önem arz ediyor” dedi. Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın çevre hassasiyeti doğrultusunda çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini bildiren Dolğun, vatandaşlardan çevreyi kirletmeyerek temiz çalışmalarına destek vermelerini istedi.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam