Medeni Kanuna Sahip Çıkılmalı « Haber31.Net Hatay Haberleri

29 Şubat 2024 - 16:12

Medeni Kanuna Sahip Çıkılmalı

reklam
Medeni Kanuna Sahip Çıkılmalı
Son Güncelleme :

06 Ekim 2020 - 17:51

reklam

4 Ekim 1926’da kabul edilen Medeni Kanun’un yürürlüğe girişinin 94.yıldönümü nedeniyle mesaj yayınlayan CHP Kadın Kolları, Medeni Kanun’a sahip çıkılması çağrısı yaptı.

CHP MYK Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka imzasıyla dün tüm illerde basın açıklamaları yapıldı. CHP Antakya’da kadınlar adına okunan bildiride, Medenin Kanun’un devreye girmesiyle beraber kadınların elde ettiği haklar sıralandı, açıklamanın sonunda ise şu şekilde devam edildi:

YAŞAMAK İSTİYORUZ

“Hayatın her alanında üreten, yaşatan ve yarınımızı ayakta tutan kadınlar, bugünün Türkiye’sinde seslerini birleştirerek yükseltmeye devam ediyor. Sadece yaşadığı eşitsizliklere değil, toplumun tüm sorunlarına da çözüm üretmeye çalışıyor; Karadeniz’de doğanın talanına karşı yükselen Havva Ana’nın ‘Ben halkım, devlet benim’ sesinde, emeklerinin ve alın terlerinin peşine düşen Flormar işçisi kadınların mücadelesinde, Ankara’da OHAL koşullarında bile çocuk yaşta evliliklerin önünü açan tasarıyı geçirtmemek için Meclis’in kapısına dayanan kararlılıkta, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması tartışmalarıyla beraber tüm Türkiye’ye yayılan ‘Yaşamak İstiyoruz’ çığlıklarında var olmaya devam ediyor.

MEDENİ KANUNA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ

Cumhuriyetin kazanımlarının ışığında, haklarından da hayatlarından da vazgeçmeyen kadınların ellerinde, nice devrimler yükselecek. Bugüne kadar bu mücadeleye güç katmış ve ülkemizi hep ileri taşıyacak adımları atmış kadınları ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, herkesi, kadın erkek eşitliğini demokrasinin gereği olarak görmeye ve Medeni Kanunu-muza sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam