Saçları Traş Etmeden Saç Ekimi Mümkün « Haber31.Net Hatay Haberleri

13 Haziran 2024 - 18:12

Saçları Traş Etmeden Saç Ekimi Mümkün

reklam
Saçları Traş Etmeden Saç Ekimi Mümkün
Son Güncelleme :

29 Mayıs 2020 - 9:16

reklam

!Sapphire Hair Clinic merkezinden Dr. Vedat Tosun konu hakkında bilgiler verdi.

Direct Hair Implamantation ifadesi kelime anlamı olarak saçların doğrudan ekilmesi anlamında kullanılmaktadır. Bu yöntemde klasik FUE den farklı olarak saçların ekilmesi öncesinde kesiler açılmaz (kanallar açılmaz) saçlar Implanter adı verilen özel iğneler ile ekilir. Bu ekim yöntemi kanal açma işlemi gerektirmediğinden saçların arasına da ekim işleminin yapılmasını olanaklı kılar. Böylece hem saçları kesmeden, hem de saç aralarına sıklaştırma amaçlı, saç ekimi yapılabilmiş olur.

Saçların kesilmeden ekilmesi ve saçların arasına ekim yapılabilmesi kadınların saç ekimi yaptırmasında en önemli ihtiyaçları olduğundan bu yöntem kadınlara saç ekimi olarak da belirtilebilir. Erkeklerde elbette benzer durumlar altında olabilir ve bu saç ekim tekniğinden faydalanabilirler.

DHi metodunun uygulanışı

Dhi metodunun nasıl uygulandığını daha iyi anlamak için kısaca saç ekim aşamalarına değinelim.

Saç ekimi 3 aşamadan oluşmaktadır; Greftlerin toplanması, mikro kanalların açılması ve saç köklerinin ekilmesi işlemidir.

Diğer yöntemlerden farklı olarak DHi tekniğinde mikro kanalların açılması ve greftlerin ekilmesi işlemleri aynı anda gerçekleştirilir.

Choi implanter kalemi ile gerçekleştirilen bir saç ekim operasyonunda toplanan saç folikülleri doku parçalarından ayrıştırıldıktan sonra kalemin içine birer birer yerleştirilir. Bu yerleştirme çok özenli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu sayede saç ekiminden en doğal sonuçların elde edilmesi sağlanır. Burada ekim işlemini gerçekleştiren profesyonel asistanlar her bir saç kökünü yerleştirdikten sonra uzman doktora bu saç köklerini ekim için verir.

Bu noktada doktor saç köklerini en uygun açı olan 40-45 derecelik açılarla eker. Bu açının dışında bir diğer önemli nokta ise doğru yöndür ve bu da ekim olan kişinin önceki saçların gösterdiği yöne uygun olarak yapılmasıdır. Choi iğnesine yerleştirilmiş saç kökleri açı ve yön doğru belirlenip iğnenin itme özelliği ile var olan saçlar korunarak ekim gerçekleştirilir. Operasyonda 2 ila 6 arasında Choi kalemi ve beraberinde ortalama 15-16 sivri choi ucu kullanılır. Bu kalemlerin uçları farklı ölçülerde olabilir. Bunu belirleyen faktör kişinin saç kökü ve kalınlık yapısıdır.

DHI (Choi) saç ekim metodunun FUE yönteminden doğal olarak çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır. Öncelikle uzmanlar tarafından belirtilen avantajlarından bahsedelim:

Saç köklerinin doku dışında kalış süresini minimal düzeye indirgeyerek daha sağlıklı bir şekilde ekimin gerçekleşmesini sağlar.

Saç köklerinin sağ kalma oranı daha yüksektir.

Kesi alanı daha az olacağından kanama riskini mümkün olduğunca en aza indirir.

Ekilecek alanda saçların olması DHi tekniğinde daha az sorun teşkil eder. Dolayısıyla saçların tamamen dökülmediği bölgelerde, saç arasına daha rahat ekim yapılabilmesi söz konusudur.

Operasyon sonrası daha hızlı iyileşme görülebilir, böylece hasta kısa sürede günlük rutinine rahatlıkla dönebilir.

DHi yöntemi saçların tıraş edilmeden ekim yapılabilmesine imkan tanımaktadır.  Dar alanlarda gerçekleştirilen saç ekim işlemlerinde daha yoğun saç ekimi yapılabilmesine olanak tanır.

FUE yöntemine nazaran dezavantaj olarak bahsedebileceğimiz unsurlar ise şunlardır:

Bu tekniği iyi bir şekilde kullanıp uzmanlaşmak için gerek doktor gerek ekibinin çok uzun bir eğitim sürecinden geçmeleri gerekmektedir.

Diğer saç ekim metotlarıyla kıyaslandığında genellikle daha masraflı bir yöntem olduğundan bahsedilebilir.

Çok hassas bir işlem olduğu için ekimi gerçekleştirecek doktorun dikkatli ve yüksek kondisyonda olması gerekmektedir.

Saçlı bir alana ekim yapılması bu ekim alanının çok dar olması anlamına gelmektedir ve ekimi yapan kişi yeterli deneyime sahip değilse bu dar alanda çalışırken Choi uçları ile diğer saç köklerine zarar verebilir.

Bu tekniğin öne çıkan özelliklerinden bahsettikten sonra son bir noktaya bir soruyla değinmek istiyoruz.

Herkes DHi/Choi Saç Ekimine Uygun Mudur?

İlk geliştirilen Choi kalemi ile sadece düz ve kalın saçlı kişilerde uygulanabilen bu yöntem, zaman içerisinde yapılan iyileştirme çalışmaları ile daha genel saç tiplerine uygun olacak şekilde üretilmiştir. Bugün kullanılan implanter kalemi 0,64 mm ile 1,0 mm arasında geniş bir kalınlık yapısına sahiptir.

Bugün geldiğimiz noktada, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ışığında, saç ekimi artık çok daha güvenli bir şekilde Choi uçları ile de yapılabilmektedir. Uzmanlaşmış kliniklerde Choi uçlarıyla yapılan saç ekiminde etkili, öngörülebilir ve en önemlisi doğal görünümlü sonuçlar elde edilebilmektedir.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam