Suzan Şahin’Den Tarım Ve Orman Bakanına Soru Önergesi « Haber31.Net Hatay Haberleri

29 Şubat 2024 - 14:24

Suzan Şahin’Den Tarım Ve Orman Bakanına Soru Önergesi

reklam
Suzan Şahin’Den Tarım Ve Orman Bakanına Soru Önergesi
Son Güncelleme :

29 Eylül 2020 - 19:46

reklam

Hatay’ın turizm merkezi Arsuz’da bulunan Mazman Kültür ve Deniz Balıkçılığı Soğuk Hava İşletmeciliği Turizm Tic. Ve San. Ltd. Şti.nin sahibi olduğu tesisin kapasite artırma ve alan değişikliği talebine Tarım ve Orman Bakanlığının izin vermesi üzerine, CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin konuyu meclis gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, Arsuz’da bulunan Mazman Kültür ve Deniz Balıkçılığı Soğuk Hava İşletmeciliği Turizm Tic. Ve San. Ltd. Şti.nin sahibi olduğu tesisin kapasite artırma ve alan değişikliği talebine Tarım ve Orman Bakanlığının izin vermesiyle denizin 350 metre doldurularak daha ileriye alınacak olmasının Arsuz halkını tedirgin ettiğini söyledi.

ŞAHİN: ARSUZ SAHİLLERİNİ BALIK ÇİFTLİKLERİ İÇİN 350 METRE DOLDURMAK DOĞA KATLİAMIDIR

Arsuz sahillerini balık çiftlikleri için 350 metre doldurmanın doğa katliamı olacağını ve geçtiğimiz günlerde Arsuz halkının ‘‘Arsuz Sahilleri Balık Çiftlikleri İle Dolmasın’’ sloganı ile kararı protesto ettiğini hatırlayan Şahin, ‘‘Sahil ve sahil turizmi açısından büyük risk taşıyan balık çiftlikleri Arsuz ilçesinin sahip olduğu değerli ve varlıkları yok olma tehdidi ile karşı karşıya bırakmaktadır. Arsuz halkı, Sivil toplum kuruluşların ve uzmanların yaptıkları uyarılar da bu yöndedir. Buna göre söz konusu işletmenin aldığı ÇED belgesinin sadece 3.000 ton/yıl kapasiteyi kapsadığı, yeni projenin bu ÇED raporu kapsamına girmediği belirtilmektedir. Kapasitenin arttırılmasıyla birlikte mevcut deniz alanından 350 metre civarında daha kıyıdan uzaklaşarak deniz açığına kurulacak yeni bir balık çiftliğinin endüstriyel olarak yapılan bu üretimin deniz ekosistemini bozarak bölgedeki doğal yaşamı olumsuz etkileyeceği, denizlerde kirliliğe neden olacağı, deniz canlılarına zarar vereceği ifade edilmektedir. ‘’ dedi.

Arsuz sahillerinin balık çiftlikleriyle değil turizmle doldurulması gerektiğini ve AKP hükümetinin derhal bu alan artırım kararını iptal etmesi gerektiğini belirten Şahin  TBMM’ye sunduğu önerge gerekçesinde; ‘’Amanos Dağları ile Akdeniz kıyısı arasında yer alan Hatay’ın Arsuz ilçesi, çevresi, eşsiz doğa güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle, yemyeşil yaylarıyla ve deniziyle önemli bir turizm ilçesidir. Turizm potansiyelinin geliştirilmesi konusunda adımlar atılması gereken Arsuz, bugünlerde balık çiftliği kurulması tehdidi ile karşı karşıyadır. Mazman Kültür ve Deniz Balıkçılığı Soğuk Hava İşletmeciliği Turizm Ticaret ve Sanayi LTD Şirketinin sahibi olduğu, Arsuz İlçesi Pirinçlik Mahallesi deniz yönü açıklarında, mevcut durumda 3.000 ton/yıl kapasite ve 201.500 m2 alanda kurulu bulunan tesisin kapasite artışı yapılarak üretim alanı koordinat değişikliği ile 20.000 m2’lik deniz alanına yerleştirilecek polietilen kafeslerde 4.000 ton/yıl kapasite ile çipura ve levrek balıklarının yetiştirilmesi planlanmaktadır. Mevcut durumdaki tesis için Mülga T.C. Tarım ve Köy şleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün 05.04.2010 tarih ve 1377 sayılı yazısına istinaden ağ kafeslerde su ürünleri yetiştiriciliği uygun bulunmuş ve T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı, ÇED ve Planlama Genel Müdürlüğü’nün 01.08.2011 Tarih 2244 karar no. ile Mazman Kültür ve Deniz Balıkçılığı Soğuk Hava İşletmeciliği Turizm Tic. Ve San. Ltd. Şti. firması adına “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Belgesi” verilmiştir. Planlanan yeni tesis için de Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü 19.08.2020 Tarih 2188022 sayılı ve T.C. Hatay Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 20.08.2020 tarihli E.2326435 sayılı yazıları ile 200.000 m2’lik deniz alanına yerleştirilecek polietilen kafeslerde 2.000 ton çipura ve 2.000 ton levrek balıkları olmak üzere toplam 4.000 ton/yıl balık yetiştiriciliği için ön izin verilmiştir. Balık çiftliklerinin olumsuz etkileri üzerine hazırlanan raporlarda da belirtildiği üzere bu çiftliklerin deniz suyunun zamanla doğal özelliklerini kaybederek su kirliliğine neden olacağı ve buna bağlı olarak yöreye has deniz canlılarının yaşam alanlarını yok edeceğine işaret edilmektedir. Türkiye’de kültür balıkçılığı üretiminin ve çeşitliliğinin artırılması için yapılan yatırımlarda da ne yazık ki denizlerin ve sahil şeridinin korunması hep arka plana itilmekte, bu anlamda ÇED raporları da bilimsellikten uzak olarak hazırlanmaktadır.’’ ifadelerini kullandı.

Suzan Şahin’in Tarım ve Orman Bakanına sorduğu sorular şöyle;

  1. Söz konusu şirket tarafından projelendirilen yeni balık çiftliği tesisi için ÇED süreci işletilmiş midir?
  2. Bakanlığınız tarafından verilen ön izin hangi koşullar altında verilmiştir?
  3. Mevcut balık çiftliğinin olumsuz etkileri konusunda bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonuçları nelerdir?
  4. Yeni üretim tesisinin yol açacağı etkiler konusunda kapsamlı bir araştırma yapılmış mıdır? Özellikle bölge turizmi, deniz kirliliği ve bölge ekosistemine vereceği zararlar konusunda detaylı çalışma yapılmış mıdır?
reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam