Üretim çarkları yeniden dönmeye başlıyor « Haber31.Net Hatay Haberleri

30 Kasım 2023 - 21:30

Üretim çarkları yeniden dönmeye başlıyor

Üretim çarkları yeniden dönmeye başlıyor, Sanayici yeni döneme umutla bakıyor…

reklam
Üretim çarkları yeniden dönmeye başlıyor
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2020 - 11:58

reklam

Sanayici yeni döneme umutla bakıyor…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk safhasını açıkladığı normalleşme süreci ve hemen ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın 11 Mayıs itibariyle tüm otomotiv fabrikalarının açılacağını duyurması ihracatçının yüzünü güldürdü.

Covid-19 salgınını sürecin başından bu yana kontrol altında tutmayı başaran Türkiye, normalleşme safhasına geçişin planlarını hayata geçirmeye başlıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk safhasını açıkladığı normalleşme süreci ve hemen ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın 11 Mayıs itibariyle tüm otomotiv fabrikalarının açılacağını duyurması iş dünyasının yüzünü güldürdü.

Mayıs’ın ikinci yarısında dünyada hareketlilik başlayacak

İDDMİB Başkanı_Tahsin Öztiryaki

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki, kararı şu cümlelerle değerlendirdi: “Biz zaten sektör olarak yüzde 80 oranında açığız, kapatmadık. Firma olarak da kapatmadık. Bu durumun koşullarını yerine getirmek kaydıyla, fabrikalardaki hijyen standartlarının sağlanması ve bu standartların Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol edilip onay verilmesi kaydıyla fabrikaların açılmasında bence bir sakınca yok. Hem işvereni hem de işçileri kollayacak bir standartta açılmasında fayda var. Tahmin ediyorum ki mayıs ayının 15’inden sonra dünyada da hareketlilik başlayacak. Bizim de dünya hareketlerine paralel hareket etmemiz faydamıza olur. Bu durumdan kurtulmanın yolunun da bütün standartları kollayarak ve sağlık şartlarını kontrol ederek işlerimizin devamının sağlanması olduğunu düşünüyorum.”

ÇİB Başkanı_Adnan Aslan

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, “Çelik sektörü olarak normalleşme safhasına geçmemiz bizleri son derece mutlu etti. Bu virüs dünyayı derinden etkilediği için üretim çarkları bir günde eski hızında dönmeyecektir ancak sanayici için bir umut niteliği taşıyor. Fabrikaların 11 Mayıs’ta açılmasıyla üreticimiz her zaman olduğu gibi Türkiye’nin toplam ihracatına katkı vermek adına yürüttüğü çalışmalara yeniden başlayacak. Bu karar psikolojik açıdan da sanayicimize olumlu etki yapacaktır. Burada ihracat yaptığımız pazarların da normale dönmesi gerekiyor ki çarklarımız ihracat için dönsün.” ifadelerini kullandı.

HISİAD Başkanı Çetin Tecdelioğlu

Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Başkanı Çetin Tecdelioğlu ise alınan kararın son derece yerinde olduğunu ifade etti. Tecdelioğlu, “Alınan karardan dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür ediyorum. Hırdavat sektörü olarak üretimin hiç durmamasını, kısmi zamanlı bile olsa devam etmesini her zaman dile getirdik. Fabrikalarımız Sağlık Bakanlığı tarafından bizlere gönderilen kurallara gerek sosyal mesafe gerekse yemekhane gibi konularda son derece uyum sağlıyor. Biz bu dönemde hırdavat sektörü olarak üretime devam ediyoruz. Kapanan fabrikamız yok. Yüzde 30 ila yüzde 50 arası kapasite ile çalışıyoruz.” dedi.

Bu süreç iş dünyasına umut veriyor

EVSİD Başkanı_Burak Önder

2019’u 3 milyar dolar ihracatla kapatan ev ve mutfak eşyaları sektörü de alınan karardan son derece memnun. Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Burak Önder konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “İtalya, İspanya, Almanya, Norveç, Avusturya, ABD olmak üzere dünyanın farklı lokasyonlarında aşamalı şekilde gevşetme politikalarının uygulandığı süreç devam ediyor. Bizde de fabrikalarımız 11 Mayıs itibariyle faaliyetlerine başlamış olacak. Bu süreç insanımıza ve iş dünyamıza bir şekilde güven ve umut veriyor. Bu dönem bize tedarik zincirlerimizdeki durumu gösterecek. Tedarik zincirindeki muhtemel yaralarımızın farkına varacağız. Bu yönüyle oldukça önemli bir karar olduğunu düşünüyorum.”

TİM Sektörler Konseyi Üyesi ve Temmer Marble Yönetim Kurulu Başkanı_Rüstem Çetinkaya

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya ise, “Sanayide nisan ayında ihracatın yüzde 40 düşmesi imalatta da düşüş yaşandığının bir göstergesi. 2020 yılı sonuna kadar turizm gelirlerinde yaşanması muhtemel düşüşü de varsayarsak ihracat ve sanayi daha çok önem kazanacak. Bundan dolayı çarkların tekrar dönmesini son derece olumlu karşılıyorum. Tüm insan sağlığı birinci kriter olmak üzere, sanayiciler olarak ihracatta ülkemizin itici gücü olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Sosyal mesafeye uyarak pandemi ile savaşmayı öğrenmeliyiz

Armatür Derneği Başkanı_Gökhan Turhan

Armatür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan da “Fabrikalar durmamalı, kesinlikle çalışmalarını devam ettirmeli ve duran üretim yeniden başlamalı. Pandemi ile savaşmanın yolu ondan kaçmak değil, nasıl savaşacağımızı öğrenmek olmalı. Tüm koruma önlemlerini alarak, sosyal mesafemizi koruyarak tekrar hayata dönmek gerektiğini düşünüyorum. İhracatımız ve üretimimiz devam etmeli, bu kriz anında Türkiye’nin ana tedarik merkezi olabileceğini göstermeliyiz. Burada devletimize, Ticaret Bakanlığımıza, ihracatçı birliklerimize ve STK’larımıza büyük görevler düşmektedir. Sanal fuarlar, e-ticaretler üreticiye bu aşamada büyük ivme kazandıracaktır.” dedi.

reklam

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN
reklam