Vekil Tokdemir Uluslararası Taşımacılık Ve Nakliye Firmalarının Sorunlarını TBMM Gündemine Taşıdı « Haber31.Net Hatay Haberleri

5 Ağustos 2021 - 09:05

Vekil Tokdemir Uluslararası Taşımacılık Ve Nakliye Firmalarının Sorunlarını TBMM Gündemine Taşıdı

reklam
Vekil Tokdemir Uluslararası Taşımacılık Ve Nakliye Firmalarının Sorunlarını TBMM Gündemine Taşıdı
Son Güncelleme :

22 Haziran 2021 - 18:35

reklam

CHP  Hatay Milletvekili  İsmet Tokdemir  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil KARAİSMAİLOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiği bir soru önergesini TBMM Başkanlığına verdi

Vekil Tokdemir önergesinde Uluslararası Taşımacılık ve nakliye firmalarımızın önemli sorunlarının olduğınu belirterek Sektör temsilcilerinin çözüme kavuşturulmasını istedikleri ve bize ulaştırdıkları ciddi talepleri var dedi

Vekil Tokdemir soru önergesinde şu hususları dile getirdi:

Dış ticaret hacmimizde çok önemli bir yeri olan Uluslararası Taşımacılık ve nakliye firmalarımızın önemli sorunları vardır. Hatay ilimiz Bundan 1 yıl öncesine kadar Türkiye’de Taşımacılık ve nakliyenin en büyük ikinci şehri iken şu an 3 sıraya gerilemiştir. Yaşanan salgın süreci ile birlikte uluslararası hareketliliğin kısıtlanmış olması sektörü ve çalışanları çok zor durumda bırakmıştır.

Sektör temsilcilerinin çözüme kavuşturulmasını istedikleri ve bize ulaştırdıkları ciddi talepleri vardır.

Bu bağlamda;

  • 9 saatlik Takograf uygulaması ülkemiz tırlarına uygulanırken yabancı tırlara da aynı hassasiyetle uygulanması konusunda bir incelemeniz var mıdır?
  • Bizim tırlarımız yurtdışında ceza yediklerinde ödeme yapmadan ülkeden çıkışlarına izin verilmemektedir ve her yerde otoyol ücretlerini düzenli olarak ödemeleri sağlanmaktadır. Yabancı firmaların tırları sistemlerimizde önlerine çıkmadığı için ülkemizde yedikleri cezaları ödemeden gümrüklerimizden çıkış yapabilmektedirler. Bu yönde Bakanlık olarak herhangi bir çalışmanız var mıdır?
  • Bizim ülkemizin tırları sürüş saatlerine uyuyabilmek adına belirlenen saattin bittiği yerde ve yakınlarında Park alanı yoksa ceza yemek durumunda kalıyorlar. Akaryakıt istasyonlarının çoğu da parklanmaya izin vermediği için belli belirsiz yerlerde istirahat ettiklerinden dolayı hırsızlık vakaları da son derece yüksektir. Bakanlığınızca bununla ilgili herhangi bir çalışma var mıdır? Eğer yoksa düşünülmekte midir?
  • Dozvola sayısının arttırılması yönünde gerekli ve geçerli bir çalışmanız var mıdır? Varsa hangi aşamadadır?
  • Bizim tırlarımız önüne duba koyulmuş, çalışmayan bir Kantar’a bile girmediğinde ceza kesilirken yabancı tırlar Kantar’a girmek zorunda bırakılmıyor ve ceza yemedikleri iddia ediliyor. Bununla ilgili bakanlığınızın bir incelemesi yada çalışması var mıdır? Eğer yoksa yapılması düşünülmekte midir?
reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam