Hatay’da Ramazan Kömbesi Telaşı Başladı « Haber31.Net Hatay Haberleri

20 Ocak 2022 - 17:55

Hatay’da Ramazan Kömbesi Telaşı Başladı

reklam
Hatay’da Ramazan Kömbesi Telaşı Başladı
Son Güncelleme :

11 Mayıs 2020 - 16:05

reklam

Hatay’da, Ramazan Bayramı yaklaşırken ikramlık kömbe telaşı da başladı.

Kadınlar, evlerinde hazırladıkları kömbeleri pişirmek için fırınlarda sıra alırken, Fırınlar aşırı yoğunluktan dolayı iftardan sonra sahura kadar kömbe pişirmeye başladılar.

Hatay yöresinde Ramazan bayramında ziyarete gelenlere ikram edilen kömbe her ailede en az 5 ile 10 kilo arasında pişiriliyor. Özel kömbelik unu, kabartma tozu, sütü, özel yağı, susamı, çörek otu, tahini ve diğer baharatları ile harmanlanan kömbe hamuru daha sonra içerisine isteğe göre ceviz ve hurma katılarak veya sade olarak pasta kalıplarıyla bir bir tepsilere dizilen kömbeler fırınlara götürülerek odun ateşinde pişirilip hem ailecek yeniyor hem de misafirlere ikram ediliyor.

Hatay’da kadınlar bu zahmetli işi komşularının ve akrabalarının yardımıyla yürütüyor. Kadınlar iftardan sonra sahura kadar kömbe yaparak, fırınlar da pişirme için sıra bekleniyor. Kömbeler içindeki baharatların etkisiyle çevreye mis gibi koku saçarken,  kömbe pişirme sırasında fırın önlerinde sosyal mesafenin korunmasına özellikle dikkat ediliyor.

İçerisine bir çok özel gıda maddesi ve baharat katılarak pişirilen bayram kömbesi, bölgede yaşayanların en gözde bayram tatlıları arasında yer alıyor.

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam